موج واکنش‌ها به حکم انحلال شورای علمای شیعه بحرین از سوی دادگاه اداری رژیم آل‌خلیفه، همچنان ادامه دارد.
مرکز حقوق بشر بحرین، با صدور بیانیه‌ای، حکم انحلال شورای علمای شیعه بحرین از سوی دادگاه اداری مرکزی رژیم آل‌خلیفه را اوج جنگ فرقه‌ای علیه شیعیان در بحرین دانست. در بیانیه این مرکز آمده است: شورای علمای شیعه بحرین نقش برجسته‌ای در روشنگری و آگاهی‌بخشی و نشر فرهنگ تسامح و تقویت وحدت ملی در بحرین دارد.

شیخ سلمان: انحلال شورای علمای شیعه جنگ علیه شیعیان است

«شیخ علی سلمان»، دبیرکل جمعیت اسلامی «وفاق ملی» بحرین نیز در گفت‌وگو با شبکه ماهواره‌ای «المیادین»، انحلال شورای علمای شیعه بحرین را پیامی منفی از سوی رژیم آل‌خلیفه به مخالفان و ملت دانست. وی با تأکید بر این که انحلال این شورا به منزله جنگ علیه شیعیان است، گفت: تلاش‌های زیادی در بحرین برای به حاشیه راندن شیعیان در تمامی موسسات در جریان است و این به خاطر این است که شیعیان ایفای نقش بندگی برای خاندان حاکم را نمی‌پذیرند.

تصمیمات سیاسی مانع از فعالیت شورای علمای شیعه بحرین نیست

همچنین، سید مجید المشعل، رئیس شورای اسلامی علمای شیعه بحرین در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی «المنار» گفت: شورای علمای شیعه بحرین با اخلاص و جدیت کار خود را ادامه می‌دهد و تصمیمات سیاسی جلوی آن را نمی‌تواند بگیرد. وی درادامه انحلال شورای علمای شیعه بحرین از سوی دادگاه اداری رژیم آل‌خلیفه را یک اقدام سرکوب‌گرانه و در راستای سرکوب شیعیان در بحرین دانست و گفت: هدف رژیم آل‌خلیفه از این اقدام دلسردکردن مردم از پیگیری خواسته‌های قانونی خود یعنی داشتن یک زندگی آرام، جامعه‌ای دموکراتیک و عزت و شرف انسانی است. سید مجید مشعل در مورد زمان صدور حکم دادگاه که همزمان با آمادگی‌ها جهت گفت‌وگوی حکومت و معارضان بوده است، گفت: به نظر می‌رسد حکومت بحرین می‌خواهد از این مسئله به عنوان اهرم فشاری برای کوتاه آمدن معارضان از حق و حقوق مردم استفاده کند، اما گویا فراموش کرده‌اند که احزاب معارض و مردم در یک صف قراردارند و شورای علمای شیعه بحرین نیز با مردم در راه احقاق حقوقشان در یک صف است و این گونه اقدامات نمی‌تواند مسیر ما را در حمایت از مردم به بن بست بکشاند.. جنبش یاران 14 فوریه بحرین تصمیم مسئولان بحرینی برای انحلال این شورا را محکوم و آن را تعرض آشکار به آزادی‌های دینی در این کشور دانست. دادگاه اداری بحرین در حکمی مستبدانه و در راستای سیاست‌های طایفه‌گرایانه رژیم آل‌خلیفه، شورای اسلامی علمای شیعی بحرین را منحل کرد. شورای علمای بحرین بزرگترین موسسه مردمی و شیعی در بحرین است و از زمان شروع انقلاب مردم بحرین نقش اساسی در هدایت جنبش مردم این کشور علیه رژیم حاکم بر این کشور داشته است.