در اثر انفجار دو خودروی بمب‌گذاری شده در استان ادلب سوریه و در نزدیکی پاسگاه مرزی با ترکیه، دست‌کم ۱۶ تن کشته شده‌اند.

گروه به‌اصطلاح ناظران حقوق بشر در سوریه که به تمامی بر شبکه جاسوسانی که برای مخالفان مورد حمایت خارج کار می‌کنند متکی است، روز دوشنبه(۳۰ دی) گفته است که در میان کشته‌شدگان انفجار این خودروی بمب‌گذاری شده ۶ شبه‌نظامی هم دیده می‌شوند؛ این حمله هم‌چنین ۲۰ مجروح بر جای گذاشته است.

این گروه مستقر در انگلستان گفته است که یکی از این انفجارها در داخل پاسگاه مرزی باب الهوی رخ داده و حمله بمب‌گذاری دوم در مقر ایست‌ و بازرسی در خارج از گذرگاه به وقوع پیوسته است.

برپایه گزارش‌ها، در همین حال شبه‌نظامیان تحت حمایت خارج در سوریه به شهر مسیحی صیدنایا در نزدیکی دمشق حمله کرده‌اند.

این حمله روز دوشنبه زمانی آغاز شد که خمپاره‌های شلیک شده از سوی شبه‌نظامیان با یک مدرسه و همچنین صومعه سنت جورج در شهر برخورد کرد.

تا کنون گزارشی از میزان تلفات احتمالی به دست نرسیده است.

نزدیک به یک میلیون و هشتصد مسیحی در سوریه زندگی می‌کنند و ۱۰ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. این اقلیت مذهبی از زمان شدت گرفتن ناآرامی‌ها در سال ۲۰۱۱، هدف حملات بسیاری از سوی گروه‌های افراطی قرار گرفته است.

سوریه از سال ۲۰۱۱ میلادی صحنه ناآرامی بوده است. گزارش‌های منتشره حاکی از آن است که قدرت‌های غربی و متحدان‌شان در منطقه به ویژه کشورهای قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شورشیان فعال در خاک سوریه حمایت می‌کنند.

گفته می‌شود، مطالعات دفاعی مؤسسه انگلیسی موسوم به آی. اچ. اس جینز IHS Jane ' s که گزیده آن شانزده سپتامبر ۲۰۱۳ میلادی منتشر شد، نشان می‌دهد حدود صد هزار شبه نظامی در قالب گروه‎های هزار نفری در خاک سوریه علیه دولت و ملت این کشور می‌جنگند.

طبق این تحقیقات، حدود ده هزار شبه نظامی که بسیاری از آن‌ها از اتباع بیگانه هستند، برای گروه‌های وابسته به القاعده مانند جبهه النصره مبارزه می‌کنند و بقیه آنان نیز با گروه‌های شبه‌‌نظامی مختلف علیه دولت سوریه می‌جنگند.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، در نزدیک به سه سال ناآرامی و درگیری‌های مسلحانه در سوریه، بیش از ۱۰۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌ و میلیون‌ها نفر نیز بی‌خانمان شده‌اند.