یک استاد دانشگاه کالیفرنیا در ارواین می‌گوید، کشورهایی که از سلاح‌های اتمی برخوردار نیستند اما عضو پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای محسوب می‌شوند خواهان اجرای همه سه رکن این پیمان هستند که از اجرای آن چشم‌پوشی می‌شود.

نادر باقرزاده اظهار داشت، پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای سه رکن اصلی دارد؛ رکن اول عدم گسترش است، رکن دوم استفاده صلح‌آمیز از فن‌آوری هسته‌ای و رکن سوم از بین بردن تسلیحات هسته‌ای موجود است.

وی افزود، آن چه که پس از پدید آمدن پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای رخ داده، کاهش سلاح‌های هسته ای روسیه و ایالات متحده است اما این دو کشور سلاح‌های اتمی خود را به طور کامل از بین نبرده‌اند و کشورهای دیگری همچون فرانسه، انگلیس و چین نیز همچنان سلاح‌های اتمی خود را حفظ کرده‌اند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد، مشکل این است که سیاست داخلی، دست‌کم در امریکا، مخالف از بین بردن کامل سلاح‌های هسته‌ای است و در کشورهای دیگر هم شاهد هیچ تغییری نبوده‌ایم. شاید بدانید که انگلیس تصمیم گرفته است موشک تریدنت خود را به روز رسانی کند و برای این کار ۷۵ میلیارد دلار اختصاص داده است؛ آن هم در زمانی که این کشور در حال حاضر از رکود و مشکلات اقتصادی رنج می‌برد.

باقرزاده ادامه داد، بنا بر این، موضوع از بین بردن سلاح‌های هسته‌ای در فهرست آرزوها و انتظارات قرار دارد و فکر نمی‌کنم چنین اتفاقی به زودی رخ دهد.

این کارشناس امور سیاسی گفت، به نظر من پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای چهارراه بسیار مهمی است و کشورهای باید درک کنند که این پیمان برای کشورهایی که از سلاح‌های اتمی برخوردار نیستند چه معنایی دارد، به لحاظ غنی‌سازی چه معنایی دارد و به لحاظ از بین بردن نهایی سلاح‌های اتمی چه معنا و مفهومی را در خود جای داده است، زیرا کاهش سلاح‌های اتمی گام و مسیری مثبت است.

وی تاکید کرد، مصری‌ها به همراه ایران نخستین کشورهایی بودند که خواستار خاورمیانه‌ای عاری از سلاح‌های هسته‌ای شدند، اما این اقدام یا جنبش برای واردار کردن اسرائیل به از بین بردن سلاح هسته‌ای خود کافی نیست.

باقرزاده گفت، مصری‌ها به اعتراض و مخالفت خود ادامه خواهند داد اما فکر نمی‌کنم در این راه شاهد تغییری باشیم. انجام چنین کاری خوب است، فکر می‌کنم اقدام مثبتی است. اگر به یاد داشته باشید چند سال پیش ژنرال جونز، مشاور امنیت ملی در دولت اوباما درباره از بین بردن سلاح‌های هسته‌ای اسرائیل سخن گفت اما پس از آن به دلیل فشارهایی که بر او وارد شد از موضع خود عقب‌نشینی کرد.