همزمان با آغاز هفته وحدت و میلاد سراسر نور و پربرکت رسول ‌اکرم(ص) مراسم جشن با حضور مسلمانان در سراسر جهان برگزار می شود.
اتیوپی:
مسلمانان اتیوپی در مسجد جامع انوار آدیس آبابا جشن با شکوهی برگزار کردند. این جشن به همت مجلس اعلای مسلمانان اتیوپی برگزار شد،
هزاران مسلمان که به حضرت محمد(ص) عشق می‌ورزیدند، با لباس‌های مخصوص جشن و چهره‌هایی شادمان برای ابراز ارادت به رسول مهربانی در مسجد انوار حاضر شدند.
در این مجلس امام جمعه مسجد جامع انوار، کیار رئیس مجلس اعلای اتیوپی، روسای مجلس اعلای اسلامی در آدیس آبابا و ایالت ارومیا به سخنرانی پرداخته و سپس مراسم با مولودی خوانی و مدیحه سرایی دسته جمعی ادامه یافت.
صربستان:
همچنین مراسم باشکوهی در مسجد نوی ساد مرکز استان ویوودینا صربستان با حضور جمع کثیری از مسلمانان و شیفتگان مکتب محمدی در بلگراد همراه با آیین مولودی خوانی برپا شد.
در ادامه این مراسم افندی فدیل(فاضل) موراتی، امام جمعه نوی‌ساد گفت: در شرایط امروزی مسلمانان بیش از هر زمان دیگر به وحدت و یکپارچگی نیازمندند و هر جدایی که بین مسلمانان به وجود آمده ناشی از تفرقه دشمنان است، بنابراین لازم است که مسلمانان با آگاهی و هوشیاری اتحاد خود را حفظ کنند و از تفرقه افکنی دشمنان دور شوند.
سیرالئون:
علیرغم تلاش عوامل وهابیت در لغو تعطیلی سالروز ولادت حضرت محمد مصطفی(ص) با پیشنهاد کنگره مسلمانان، علما و ائمه جمعه و جماعات، دولت سیرالئون دوازده ربیع الاول را بر اساس تقویم قمری این کشور به عنوان «مولود النبی» تعطیل رسمی اعلام کرد.
به مناسبت میلاد با سعادت حضرت محمد مصطفی(ص) معروف به " مولود النبی " مسلمانان سیرالئون طبق سنت دیرینه خود بدون توجه به تبلیغات سوء عوامل وهابیت از اوایل ماه ربیع الاول به مدت سه ماه در مساجد و مدارس اسلامی این کشور اقدام به برگزاری جشن، گردهمایی و مراسم مولود خوانی می‌کنند. در هر یک از مراسم سنتی مولود النبی ابتدا سی جزء قرآن مجید به طور هم زمان قرائت سپس شخصیت‌های دعوت شده در خصوص ابعاد شخصیت پیامبر اکرم(ص) سخنرانی کرده و آن گاه اشعاری در وصف حضرت محمد(ص) خوانده شده و دیگران تکرار می‌کنند.
بریتانیا:
جشن میلاد حضرت محمد مصطفی(ص) با عنوان «نبی رحمت، پیام‌آور اسلام برای بشریت» در یکی از سالن‌های جنبی استادیوم «ومبلی» شهر لندن برگزار شد.
مراسم مذکور با قرائت آیاتی از کلام‌الله مجید از سوی قاریان برجسته قرآن کریم آغاز شد و با سخنرانی شخصیت‌های برجسته مسلمان و اجرای برنامه‌های مختلف از جمله تواشیح و سرودهای اسلامی ادامه یافت.
همچنین در این مراسم طارق رمضان، نویسنده و استاد مطالعات اسلامی معاصر در دانشگاه آکسفورد با موضوع «افراط‌گرایی و لزوم وحدت»، کن لیوینگستون سیاستمدار عضو حزب کارگر بریتانیا درباره «وحدت و سعه صدر در جوامع چندفرهنگی» و لرد احمد عضو مسلمان مجلس اعیان بریتانیا درباره «ادغام مسلمانان و مسئولیت‌های اجتماعی آنان» از دیگر سخنرانان بودند. برپایی نمایشگاه‌های حجاب و هنر اسلامی از دیگر برنامه‌های درنظر گرفته شده برای جشن میلاد نبی اکرم(ص) در لندن است. مراسم جایزه نقش جوان مسلمان نیز با هدف تقدیر از فعالیت‌های جوانان مسلمان در عرصه‌های مختلف اجتماع و معرفی بهترین فعالیت‌ها برگزار شد.