یک حقوق‌دان بین‌المللی حقوق بشر در امریکا را نسبت به امنیت ملی، در جایگاهی کم اهمیت دانسته است.

بری گراسمن Barry Grossman، وکیل بین‌المللی، روز یک‌شنبه(۱۲ ژانویه، ۲۲ دی) از برترانگاری امنیت ملی نسبت به حقوق بشر در امریکا انتقاد کرد و گفت، «در حال حاضر حقوق بشر از یک چارچوب لفاظی و ادعای متظاهرانه ایده‌های لیبرالی در مباحثسیاست‌های عام فراتر رفته است.»

وی افزود: «از طرفی، دستگاه امنیتی همچنان نسبت به افکار عمومی، کاملا بی‌تفاوت است.»

گراسمن در حالی این اظهارات را مطرح کرد که سازمان «عفو بین‌الملل» درباره فعالیت‌های جاسوسی امریکا به شدت ابراز نگرانی کرده و باراک اوباما، رئیس جمهور این کشور خواسته است در پیشنهاد اصلاحات در برنامه‌های جاسوسی دولت، «حقوق بشر» را در نظر گیرد.

عفو بین‌الملل، ۹ ژانویه ۲۰۱۴ اعلام کرد، اوباما باید برای تضمین اصلاحات واقعی، «حقوق بشر را در کانون سیاست امریکا قرار دهد.»

گراسمن خاطر نشان کرد، «امنیت ملی چند سال در صدر قرار گرفته و در راستای آن حقوق بشر سیر نزولی یافته است.»

وی گفت، دامنه محتوایی امنیت ملی در امریکا وسعت یافته و از فعالیت‌های پنهانی و غیرقانونی رصد و شنود تا جاسوسی تجاری و قتل هدفمند را در برگرفته است.

به گزارش رویترز، باراک اوباما خطاب به اعضای کنگره امریکا، از قصد خود برای پیگیری اندک تغییرات در برنامه جنجالی آژانس امنیت ملی امریکا خبر داده است.

آژانس امنیت ملی امریکا(NSA / ان. اس. ای) در فعالیت‌های خود به جمع‌آوری گسترده اطلاعات خام درباره مکالمات تلفنی امریکایی‌ها پرداخته است.

گراسمن گفت، ان. اس. ای که «در لوای امنیت ملی» فعالیت می‌کند، «کاملا در مقابل افکار عمومی و حتی اشتباهات سیاسی مسئولیت‌ناپذیر است.»

وی افزود: «واقعا سیاستمداران هیچ قصد ندارند برتری‌‌ دستگاه امنیتی را به چالش بکشند.»