مراسم عزاداری شهادت امام رضا(ع) امروز چهارشنبه در برخی کشورهای جهان همچون سوریه، تاجیکستان، قزاقستان، ترکمنستان و ترکیه برگزار شد و شیعیان عراق، بحرین و عربستان شهادت امام رضا(ع) را امشب به سوگ می‌نشینند. در کشورهای شیعه‌نشین عراق، عربستان و بحرین فردا 30 ماه صفر مصادف با شهادت امام رضا(ع) است و شیعیان این کشورها مراسم سوگواری شهادت امام رضا(ع) را امشب به سوگ می‌نشینند.

قرار است، مراسم شهادت امام رضا(ع) امشب در آستان‌های مقدس امام حسین و حضرت عباس(علیهما السلام) و آستان مقدس امام علی(ع) و آستان مقدس کاظمین برگزار شود و این مراسم در حسینه‌های شیعیان در بحرین و منطقه شیعه‌نشین عربستان و حسینیه‌های کویت نیز برگزار خواهد شد.

همچنین، مراسم سالروز شهادت امام رضا(ع) شب گذشته با حضور جمعی از عاشقان و شیفتگان مکتب اهل بیت(ع) در حرم‌های مطهر حضرت زینب و حضرت رقیه(سلام الله علیهما) برگزار شد.

در این مراسم که با حضور زائرانی از کشورهای ایران، عراق، افغانستان و جمعی از شهروندان سوری برگزار شد، مداحان اهل بیت(ع) به نوحه‌سرایی و عزاداری پرداختند.

در مراسم عزاداری سالگرد شهادت هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت امام رضا(ع) که شب گذشته در شهر «دوشنبه»، پایتخت تاجیکستان برگزار شد، سیدمحمود صدری، سرپرست جدید سفارت جمهوری اسلامی ایران به تشریح فضایل اخلاقی و علمی امام رضا(ع) پرداخت.

درقزاقستان نیز ایرانی ها، افغان‌ها، پاکستانی‌ها و اتباع جمهوری آذربایجان با حضور در حسینیه «ثامن الائمه» شهر «آلماتی» در سالگرد شهادت آن امام همام به سوگ نشستند.

همچنین در شب شهادت ثامن‌الحجج حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) شیفتگان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در آنکارا پایتخت ترکیه به عزاداری پرداختند.

مردم مسلمان ترکمنستان نسبت حضرت به امام رضا(ع) احترام و علاقه خاصی داشته و آن حضرت را با لقب «قزیل امام»(امام طلایی) به خاطر گنبد طلایی مرقد مطهر ایشان در مشهد مقدس می‏‌شناسند و از محل اقامت ۲ ساله آن امام همام در مرو قدیم در کاخ مامون الرشید نیز همواره به نیکی یاد کرده و آن را زیارت می‌‏کنند.