یک مقام بلندپایه عراقی ترکیه را به دست داشتن در کنترل تظاهرات ضد دولتی چند ماه اخیر در عراق متهم کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سعدون الدلیمی سرپرست وزارت دفاع عراق این اظهارات را روز یکشنبه مطرح کرده است.

وی در خصوص تظاهرات اخیر عراق گفت: «این یک برنامه خارجی است تا کنترل را در این مناطق در دست گیرند. گویی که الانبار، موصل و یا سامرا(شهرهایی که اخیرا صحنه تظاهرات بودند) بخش‎هایی از امپراطوری عثمانی هستند.»

الدلیمی در ادامه خاطرنشان کرد: «شهرهایی که در آن‎ها تظاهرات برگزار شده، اکنون برای تروریست‎ها و آدم کش‎ها و کسانی که خواهان درگیری، فرقه‎گرایی و نفرت‎افکنی هستند، به مکان‎های امنی تبدیل شده است.»

کشور عراق اخیرا صحنه خشونت‎های مرگ‎باری از جمله حملات تروریستی علیه مسلمانان شیعه و سنی بوده است.

به گفته هیئت کمک‎رسان سازمان‎ملل متحد در عراق(UNAMI) آوریل ۲۰۱۳ مرگ‎بارترین ماه این کشور از ژوئن ۲۰۰۸ تا کنون بوده است.

در جریان خشونت‎هایی که در این ماه در عراق اتفاق افتاد اعم از بمب‎گذاری و دیگر خشونت‎ها، ۷۱۲ تن کشته و ۱۶۳۳ تن مجروح شدند.

بر اساس این گزارش، از دسامبر ۲۰۱۲ و از زمان دستگیری محافظان رفیع العیسوی وزیر دارایی سابق عراق به جرم ارتباط با فعالیت‎های تروریستی، این کشور صحنه تظاهرات اعتراض‎آمیز است.

تظاهرکنندگان، نوری المالکی نخست‎وزیر عراق را به اعمال تبعیض علیه مسلمانان سنی متهم کرده و خواستار استعفای وی هستند ولی این درحالی است که مالکی این اتهامات را رد کرده است.

نخست‎وزیر عراق در همین خصوص اعلام کرده است که برخی از کشورهای منطقه همانند عربستان سعودی، قطر و ترکیه به تنش و درگیری قومی در عراق دامن می‎زنند.