داده‌های جدید گمرکی نشان می‌دهد که در پی امیدها برای کاهش تحریم‌ها، برای دومین ماه متوالی در ماه نوامبر واردات نفت ایران از سوی چین به بیش از ۲ برابر رسیده است.

بر پایه گزارش منتشر شده روز دوشنبه(۲ دی) از سوی اداره کل گمرکات چین، ایران در ماه نوامبر روزانه ۵۳۸۵۱۳ بشکه نفت خام به چین، بزرگ‌ترین خریدار نفت خود تحویل داده است؛ این میزان برای ماه اکتبر ۲۴۹۸۴۸ بشکه در روز بوده است.

ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل شامل روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و امریکا به علاوه آلمان موسوم به گروه ۱ + ۵،۲۴ نوامبر ۲۰۱۳(۳ آذر)، بعد از چهار روز مذاکرات فشرده در ژنو، برای برون‌رفت از بن‌بست رفع ابهامات غرب درباره برنامه انرژی هسته‌ای تهران و زمینه‌سازی جهت حل و فصل کامل این مناقشه ده ‌ساله، توافق موقت امضا کردند. بر مبنای این تفاهم‌نامه، شش قدرت جهان در ازای موافقت تهران با محدودکردن جنبه‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران توافق کردند، به برخی از تحریم‌های خود علیه جمهوری اسلامی پایان دهند و تحریم جدیدی علیه تهران اعمال نکنند.

واردات نفت خام چین از ایران در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۳ میلادی به رغم تحریم‌های اعمال شده از سوی امریکا بر بخش‌های مالی و نفتی جمهوری اسلامی ایران نسبت به یک سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

در ماه سپتامبر چین ۴۵۷۵۲۱ بشکه نفت خام از ایران خریداری کرد که نسبت مدت مشابه سال گذشته ۲۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

چین که بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران محسوب می‌شود از ماه سپتامبر به مدت ۶ ماه ۱۶.۰۱ میلیون تن برابر با، به طور متوسط ۴۲۸۱۶۰ بشکه نفت خریداری کرده است.

در آغاز سال ۲۰۱۲ میلادی امریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به اجرا درآوردند؛ این تحریم‌ها که بر بخش‌های مالی و نفتی تصویب شد، با هدف ممانعت دیگر کشورها از خرید نفت ایران و انتقال پول و عملیات با بانک مرکزی ایران اعمال شده بود.