لبنان در مورد اقدام احتمالی اسرائیل برای تعیین مرزهای دریایی هشدار داده و گفته است که این اقدام صلح و ثبات در منطقه را تهدید می‌کند.

عدنان منصور، سرپرست وزارت خارجه لبنان، این اظهارات را روز یکشنبه مطرح کرد، بعد از آن‌که گزارش‌هایی منتشر شد حاکی از این که تل‌آویو به دنبال تحمیل خطوط مرزی دریایی با لبنان از طریق یک پیش نویس قانونی است که به کنست یا پارلمان اسرائیل ارائه شده بود.

منصور گفت: «این یک تصمیم خیلی خطرناک است که توسط اسرائیل پذیرفته شده است و ثبات، امنیت و صلح در منطقه را تهدید می‌کند.»

وی گفت: «لبنان، تحت هیچ تعهد و الزامی نیست و هر اقدام یک‌جانبه‌ای که اسرائیل برای تعیین مرزهای دریایی در نظر بگیرد، برای لبنان اهمیت ندارد.»

منصور همچنین خاطرنشان کرد که این اقدام اسرائیل، نقض آشکار حقوق بین‌الملل بویژه توافق مرز دریایی ۱۹۸۲ سازمان ملل است.

لبنان و رژیم اسرائیل بر سر مناطقی در دریای مدیترانه مناقشه دارند و هر کدام این مناطق را بخشی از مناطق انحصاری اقتصادی خود می‌دانند.

این منطقه ۸۵۴ کیلومتر مربع دارای ذخایر بزرگ گاز طبیعی است که می‌تواند میلیاردها دلار در آینده تولید کند.

منصور در ادامه افزود که بیروت هر اقدام اسرائیل برای تعیین مرزها را به عنوان یک اقدام تجاوزکارانه در نظر می‌گیرد و یک اقدام دزدی دریایی ثروت نفت و گاز لبنان است که می‌تواند عواقب خطرناکی برای امنیت، ثبات و صلح در مکانی منجر می‌شود که در حال حاضر تنش‌ها در آن در حال افزایش است.

وی گفت: «اسرائیل، مسئولیت کامل هر گونه واکنش از چنین حرکتی را تحمل می‌کند.»

این وزیر از همه گروه‌های سیاسی در لبنان خواست تا جای خالی خود در دولت را پر کنند تا به این تجاوزگری جدید پاسخ دهند و با آن مقابله کنند و با همه ابزارهای قانونی در مقابل آن مقاومت کنند.

در ماه جولای، جبران بسیل، سرپرست وزارت انرژی لبنان، گفت که اسرائیل یک میدان گازی جدید در نزدیکی کشور لبنان و در آب‌های سرزمینی این کشور کشف کرده است که به تل‌آویو اجازه می‌دهد که از ذخایر نفتی لبنان بهره‌برداری کند.