طبق یک تحلیل مشخص شد امریکا هنوز صدها موشک هسته‌ای دوربرد دارد که چندین دهه است در سیلوهای زیرزمینی آماده شلیک به سوی اهداف دور دست هستند.در مقاله‌ای به قلم رابرت برنز، کارشناس امنیت ملی خبرگزاری آسوشیتدپرس آمده است این موشک‌ها «که قدرت تخریب آنان تقریبا غیرقابل تصور است» در صورت صدور دستور رییس جمهور امریکا قادرند افراد و مکان‌هایی را تقریبا در نیمی از سراسر جهان نابود و ویران کنند.

با این وجود در این مقاله با ابراز تردید درباره نقش دفاعی این موشک‌ها در آینده تاکید شد تکثیر و انتشار این تسلیحات هسته‌ای بسیار هزینه‌بر است و این سلاح‌ها در زمینه مهار تهدیدهای امنیتی جدید نظیر «تروریسم» و حملات «سایبری» ناکام خواهند بود.

در ادامه این مقاله آمده است چاک هیگل، وزیر دفاع امریکا و رییس پنتاگون گزارشی را که در سال ۲۰۱۲ از سوی گروه موسوم به «گلوبال زیرو» Global Zero اجرا شد و نشان می‌دهد که موشک‌های بالستیک میان قاره‌ای امریکا(آی سی بی ام) «فواید اصلی و محوری» خود را در زمینه بازدارندگی هسته‌ای از دست داده‌اند تایید کرد. در این مقاله ادعا شد که امریکا «در پی استفاده کم‌تر از تسلیحات هسته‌ای است و قصد دارد روزی این سلاح‌ها را نابود کند و این اقدام را احتمالا از موشک‌ها شروع می‌کند. این مقاله با اشاره به اظهارات باراک اوباما، رییس جمهور امریکا در تابستان گذشته افزود اوباما «ارتش را به سوی تعیین گزینه‌های جدید غیر هسته‌ای برای حمله هدایت کرد.»

گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد وزارت دفاع امریکا هنوز هم برای هزینه کردن میلیاردها دلار برای تسلیحات هسته‌ای برنامه ریزی می‌کند.

طبق برآوردهای دفتر بودجه کنگره امریکا در روز جمعه(۲۹ آذر) نیروهای هسته‌ای راهبردی امریکا در ۱۰ سال آینده برای پنتاگون ۱۳۲ میلیارد دلار هزینه خواهند داشت. این در حالی است که تنها ۲۰ میلیارد دلار از این رقم به موشک‌های بالستیک میان قاره‌ای اختصاص خواهد یافت.

طبق اعلام آسوشیتدپرس، پنتاگون در هزینه‌های ۱۰ سال آینده خود به ۵۶ میلیارد دلار برای ارتباطات و سایر سامانه‌های مورد نیاز برای فرماندهی و کنترل کل نیروی هسته‌ای امریکا نیاز خواهد داشت.