وزارت امور خارجه انگلیس اعلام کرده است که این کشور قصد دارد به تلاش‌ها برای امحای تسلیحات شیمیایی سوریه بپیوندد.

براساس بیانیه وزارت خارجه انگلیس در روز جمعه یک کشتی نیروی دریایی سلطنتی در ایمن سازی و تامین امنیت کشتی‌های باری دانمارکی و نروژی در آب‌های بین‌المللی در هنگام حمل و نقل ذخایر تسلیحات شیمیایی کمک خواهد کرد.

این وزارتخانه انگلیسی گفت: «انگلیس در کنار امریکا، روسیه، چین، دانمارک، نروژ و فنلاند در هفته‌ها و ماه‌های آینده در این کشور، مشارکت خواهد داشت.»

انگلیس همچنین موافقت کرده است که به نابود کردن ۱۵۰ تن مواد شیمیایی با درجه صنعتی کمک کند، قبل از این‌که آن‌ها، به یک منطقه تجاری برای از بین بردن منتقل شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: «این مساله مهم است که تاکید شود که این‌ها مواد شیمیایی بودند و نه تسلیحات شیمیایی. آن‌ها حاوی مواد منفجره است.»

براساس طرح ارائه شده توسط سازمان منع تسلیحات شیمیایی سوریه، کشتی‌های نوردیک قرار است این مواد شیمیایی را از بندر لاذقیه در سوریه جمع‌آوری کرده و آن‌ها را به بندری در ایتالیا منتقل کنند و در آنجا برای امحا به یک کشتی امریکایی منتقل شود.

وزارت خارجه چین اعلام کرد که پکن، در اسکورت حمل و نقل دریایی از سوریه تا ایتالیا کمک خواهد کرد.

این مشارکت امریکا، بخشی از یک عملیات بین‌المللی برای نابود کردن ذخایر شیمیایی سوریه است که در چارچوب توافق بین بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، امریکا و روسیه در ماه سپتامبر، انجام می‌شود.

عملیات خلع سلاح با میانجیگری سازمان ملل، قرار است تا اواسط سال آینده تکمیل شود.