دفتر بودجه کنگره امریکا می‌گوید طرح‌های باراک اوباما برای مجموعه تسلیحات هسته‌ای امریکا در ده سال آینده برای این کشور حدود ۳۵۵ میلیارد دلار هزینه دربرخواهد داشت.

دفتر بودجه کنگره امریکا روز جمعه(۲۹ آذر) با انتشار گزارشی اعلام کرد این طرح‌ها مدرن‌سازی تسلیحات هسته‌ای، سامانه‌های حمل و نقل این تسلیحات و آزمایشگاه‌های تولید تسلیحات هسته‌ای را دربرمی‌گیرد.

طبق این گزارش، هزینه اجرای این طرح‌ها حدود ۱۵۰ میلیارد دلار بیش‌تر از برآورد ۲۰۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری دولت اوباما در سال گذشته میلادی است. به گزارش خبرگزاری رویترز، باراک اوباما برای سال مالی ۲۰۱۴ مبلغ ۲۳ میلیارد و صد میلیون دلار برای هزینه‌های نیروهای هسته‌‎ای امریکا درخواست کرده است که ۱۸ میلیارد دلار آن به نگهداری تسلیحات هسته‌ای و آزمایشگاه‌های مرتبط و همچنین زیردریایی‌ها، بمب‌افکن‌ها و موشک‌های حامل این تسلیحات اختصاص می‌یابد.

طبق اعلام دفتر بودجه کنگره امریکا طرح‌های دولت اوباما برای مدرن‌سازی و نگهداری زیردریایی‌ها، بمب‌افکن‌ها و موشک‌ها در یک دهه آینده در مجموع حدود ۱۳۶ میلیارد دلار هزینه دربرخواهد داشت. اوباما مدعی است که طرح مدرن‌سازی تسلیحات هسته‌ای برای تقویت امنیت ارتش امریکا ضروری است و به سران سیاسی این کشور در مذاکرات هسته‌ای با سایر قدرت‌های جهان اعتماد به نفس کافی می‌دهد.

ارائه درخواست بودجه هسته‌ای جدید در حالی مطرح می‌شود که مشاجره مقام‌های امریکایی بر سر کسری بودجه فزاینده این کشور همچنان ادامه دارد.