منابع نظامی عراق گفته‌اند که دست‌کم ۱۵ نیروی نظامی عراق در یک کمین در استان الانبار کشته‌ شده‌اند.

این منابع در ادامه افزودند که این حادثه در روز شنبه در درگیری بین نیروهای عراقی و شبه‌نظامیان وابسته به القاعده در نزدیکی روتبا در ۳۸۰ کیلومتری غرب بغداد رخ داد.

به گفته این منابع، سرلشگرمحمد الکاروئی که فرماندهی یگان هفت را بر عهده داشت، در میان قربانیان بود.

در همین حال، در ساعات اولیه روز شنبه، بر اثر تیراندازی چندین فرد مسلح به یک ایست بازرسی در شهر فلوجه در استان الانبار، چهار نیروی پلیس کشته شدند. این افراد در یک خودرو با سرعت بسیار بالا به سمت مقر پلیس تیراندازی کردند.

حمله خمپاره به یک اردوگاه نظامی در نزدیکی شهر کرکوک در شمال عراق نیز، جان یک افسر ارتش را گرفت.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت حمله روز شنبه را برعهده نگرفته است، اما مقامات اغلب، شبه‌نظامیان وابسته به القاعده را در حملات مشابه با هدف بی‌ثبات کردن دولت، مسئول می‌دانند.

در روز جمعه نیز دست‌کم، ۲۰ نفر در موجی از بمب‌گذاری‌ها و تیراندازی در سراسر عراق کشته شدند.

گزارش‌ها، حاکی از این است که دست‌کم، ۳۶۵ نفر در حملات در سراسر عراق از ابتدای این ماه کشته شده‌اند.

براساس گزارش وزارت بهداشت و وزارت دفاع عراق، دست‌کم ۹۴۸ نفر شامل ۸۵۲ غیرنظامی و ۵۳ افسر پلیس و ۴۳ سرباز در ماه نوامبر در حملات خشونت‌آمیز در سراسر عراق کشته شده‌اند.

این آمار باعثشد که ماه نوامبر، یکی از خونین‌ترین ماه‌ها در سال ۲۰۱۳ باشد و غیرنظامیان بیش از ۹۰ درصد این میزان تلفات را شامل شده است.

سازمان ملل می‌گوید که از ابتدای سال تاکنون دست‌کم، هشت هزار نفر کشته شده‌اند.

وزیر کشور عراق گفته است که شبه‌نظامیان در این کشور یک جنگ علنی به راه انداخته‌اند و آن‌ها می‌خواهند که این کشور خاورمیانه را به سمت آشوب و هرج و مرج بکشانند.

وزارت کشور در بیانیه‌ای در ۳۰ جولای گفت: «این کشور در حال حاضر با یک جنگ علنی از سوی نیروهای فرقه‌ای خونخوار مواجه است که هدف آن کشاندن کشور به سمت هرج و مرج است.»