پژوهشگر دیدبان حقوق بشر از محکومیت یک فعال سیاسی شیعه عربستان سعودی به ۱۳ سال زندان و ۱۵ سال ممنوعیت سفر خبر داده است.به گزارش اسوشیتدپرس، ادام کوگل Adam Coogle، پژوهشگر دیدبان حقوق بشر(HRW) اعلام کرد، یکی از قاضیان عربستان سعودی در استان الشرقیه این کشور روز پنج‌شنبه(۱۹ دسامبر، ۲۸ آذر)، عادل اللباد Adel Al - labbad را به سیزده سال زندان و پانزده سال ممنوعیت سفر محکوم کرد.

اللبٌاد در مجموع با پنج اتهام از جمله سرپیچی از ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی و اخلال در نظم عمومی مواجه شد. رسانه‌های عربستان سعودی هنوز درباره این محکومیت گزارشی منتشر نکرده‌اند.

در همین حال، دادستان عمومی عربستان سعودی برای یک مرد ۲۰ ساله به اتهام مشارکت در اعتراضات ضد رژیم در این کشور، مجازات اعدام درخواست کرده است.

روز چهارشنبه(۱۸ دسامبر، ۲۷ آذر) دیدبان حقوق بشر سیاست سرکوب‌گرانه ریاض علیه فعالان حقوق بشر را محکوم کرد.

این سازمان که مقر اصلی آن در نیویورک است، در گزارشی اعلام کرد: «جامعه مدنی و فعالان حقوق بشر در عربستان سعودی برای مشارکت سیاسی بیشتر مردم، اصلاحات قضایی و پایان تبعیض علیه زنان و اقلیت‌ها تلاش می‌کنند. مقامات سعودی با سرکوب مدافعان حقوق بشر، خاموش کردن درخواست‌های مطرح برای تغییر و جلوگیری از گسترش هرگونه جنبش مخالف، واکنش نشان داده‌اند.»

گروه‌های حقوق بشر از دست کم چهل هزار زندانی سیاسی در عربستان سعودی خبر داده‌اند که بسیاری از آنان بدون هرگونه محاکمه و روند قضایی در اسارت این رژیم به سر می‌برند.

معترضان عربستان سعودی از فوریه ۲۰۱۱ میلادی تاکنون به طور مرتب، به ویژه در قطیف و شهر عوامیه در استان الشرقیه این کشور تظاهرات و تجمع ضد رژیم برپا کرده‌اند.

تظاهرات‌کنندگان در اعتراضات ضد رژیم عمدتا بر آزادی زندانیان سیاسی، آزادی بیان و برگزاری اجتماع و نیز پایان تبعیض گسترده تاکید دارند.