بر پایه گزارش‌های منتشر شده جدید، حدود ۱۱ هزار شبه‌نظامی از ۷۰ کشور در سوریه علیه مردم و دولت دمشق در حال ستیزه هستند.

بنابر اعلام روز سه‌شنبه(۲۶ آذر) مرکز بین‌المللی مطالعات افراط‌گرایی، از اواخر سال ۲۰۱۱ تا ۱۰ دسامبر ۲۰۱۳ میلادی، بین ۳ هزار و ۳۰۰ و ۱۱ هزار شبه‌نظامی علیه دولت بشار الاسد، رییس جمهور سوریه در حال ستیزه بوده‌اند.

در این گزارش آمده است که، «ارزیابی ما این است که از اواخر سال ۲۰۱۱ تا ۱۰ دسامبر سال ۲۰۱۳ میلادی، بین ۳۳۰۰ و ۱۱ هزار تن به سوریه رفته و علیه دولت بشار اسد وارد ستیزه شده‌اند.»

مرکز مطالعات افراط‌گرایی که با ۵ دانشگاه مستقر در کالج سلطنتی لندن همکاری دارد گفته‌ است که «این افراد از جمله کسانی که هم اکنون در سوریه حضور دارند و نیز کسانی که به کشور خود بازگشته‌اند، دستگیر یا کشته شده‌‌اند.»

این گزارش هم‌چنین نشان می‌دهد که ۸۰ درصد شبه‌نظامیان خارجی یا از کشورهای عربی هستند و یا کشورهای اروپایی چون انگلستان و فرانسه.

پیش از این نیز در بررسی موسسه مطالعات دفاعی در انگلیس که نتیجه آن ۲۵ شهریور(۱۶ سپتامبر) در روزنامه دیلی تلگراف منتشر شد، نزدیک به ۱۰۰ هزار شورشی علیه دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه مبارزه می‌کنند.

بر اساس این بررسی که با استفاده از برآوردهای اطلاعاتی و مصاحبه با شبه‌نظامیان انجام شده است، از آغاز ناآرامی‌ها در سوریه، شبه‌نظامیان به حدود ۱۰۰۰ شاخه وابسته تقسیم شده‌اند.

همچنین، این موسسه می‌گوید حدود ۱۰ هزار شبه‌نظامی وابسته به القاعده و جبهه النصره و دیگر گروه‌ها برای گروه‌های مختلف شبه‌نظامی در سوریه علیه دولت این کشور می‌جنگند.

ناآرامی‌های خونین از سال ۲۰۱۱ گریبان‌گیر سوریه است. بر اساس گزارش‌ها، غرب و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن به ویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه‌نظامیان سوریه حمایت می‌کنند.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، در نزدیک به سه سال ناآرامی و درگیری‌های مسلحانه در سوریه، بیش از ۱۰۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌و میلیون‌ها نفر نیز بی‌خانمان شده‌اند.

جنگ طولانی مدت در سوریه میلیون‌ها نفر از مردم این کشور را مجبور به فرار از خانه‌های خود کرده است.