روسیه با انتقاد از آنچه که دورویی امریکا در رابطه با تروریست‌ها می‌خواند گفته است سیاست واشنگتن مانع اصلی در راه مبارزه بر ضد تروریسم به شمار می‌رود.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه روسیه گفت دولت امریکا شورشیان مورد حمایت خارج در سوریه را به شورشیان بد و نه چندان بد تقسیم کرده است.

وی افزود این رفتار دوگانه و مزورانه همچنین بر واحدهای تروریستی مسلحی که در قفقاز شمالی فعالیت می‌کنند نیز تاثیر می‌گذارد.

این سخنان پس از آن مطرح شد که جان کری، وزیر امور خارجه امریکا در روز سه شنبه(۲۶ آذر) از احتمال دیدار مقام‌های امریکایی با نمایندگان جبهه اسلامی خبر داد. جبهه اسلامی ائتلافی متشکل از گروه‌های طرفدار القاعده است که با دولت سوریه می‌جنگند.

کری در جریان سفر خود به فیلیپین در یک کنفرانس خبری گفت: «ایالات متحده امریکا هنوز با جبهه اسلامی دیدار نداشته است. مذاکره‌ای برگزار نشده است اما احتمال برگزاری آن وجود دارد.»

این گروه مورد حمایت عربستان سعودی ماه گذشته میلادی در پی ادغام ۶ گروه اصلی سلفی تندرو که با نیروهای مشترک دولت بشار اسد، رییس جمهور سوریه می‌جنگند، تشکیل شد.

گفته می‌شود شورشیان موسوم به جبهه اسلامی هفته گذشته ۲ انبار بسیار مهم و کلیدی را در شعر مرزی اطمه تصرف کردند که مجموعه‌ای از تسلیحات مرگبار و غیرمرگبار در آن نگهداری می‌شد. این شهر پیش از این تحت کنترل نیروهای موسوم به ارتش آزاد سوریه قرار داشت.

آنها همچنین کنترل گذرگاه مرزی باب الهوا در نزدیکی ترکیه را نیز در اختیار گرفتند.

تصرف این انبارهای حاوی تسلیحات موجب شد امریکا و انگلیس ارسال کمک غیرمرگبار به شورشیان در شمال سوریه را به حال تعلیق درآورند.

سوریه از مارس ۲۰۱۱ صحنه ناآرامی‌های مرگبار بوده است که در اثر آن دست‌کم ۱۰۰ هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر دیگر نیز آواره شده‌اند.