نظامیان ارتش سوریه در ادامه عملیات خود علیه شبه‌نظامیان، مناطقی مهم در اطراف دمشق، پایتخت این کشور را پس گرفته‌اند.ارتش سوریه روز سه‌شنبه(۲۶ آذر، ۱۷ دسامبر) کنترل مناطقی مهم در حومه شهر عدرا در نزدیکی دمشق را در اختیار گرفت. در این عملیات شمار زیادی از شورشیان مسلح کشته شدند. شبه‌نظامیان وابسته به القاعده در آدم‌ربایی‌ها و اعدام‌های در این منطقه از زمان تصرف شهر عدرا دست داشته‌اند. ارتش سوریه برای آزاد کردن مناطقی در نزدیکی دمشق چند هفته با شبه‌نظامیان در نبرد بوده است. همچنین، ارتش سوریه عملیات پاکسازی موفقیت‌آمیزی در سراسر این کشور انجام داده و خسارت‌های سنگینی بر شبه‌نظامیان وارد کرده است. در بررسی موسسه مطالعات دفاعی در انگلیس که نتیجه آن ۲۵ شهریور(۱۶ سپتامبر) در روزنامه دیلی تلگراف منتشر شد، نزدیک به ۱۰۰ هزار شورشی علیه دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه مبارزه می‌کنند.

بر اساس این بررسی که با استفاده از برآوردهای اطلاعاتی و مصاحبه با شبه‌نظامیان انجام شده است، از آغاز ناآرامی‌ها در سوریه، شبه‌نظامیان به حدود ۱۰۰۰ شاخه وابسته تقسیم شده‌اند.

همچنین، این موسسه می‌گوید حدود ۱۰ هزار شبه‌نظامی وابسته به القاعده و جبهه النصره و دیگر گروه‌ها برای گروه‌های مختلف شبه‌نظامی در سوریه علیه دولت این کشور می‌جنگند.

بر اساس این تحلیل، شمار زیادی از افراط‌گرایان از کشورهای خارجی به سوریه آمده‌اند و علیه دولت بشار اسد مبارزه می‌کنند.

ناآرامی‌های خونین از سال ۲۰۱۱ گریبان‌گیر سوریه است. بر اساس گزارش‌ها، غرب و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن به ویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه‌نظامیان سوریه حمایت می‌کنند.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، در نزدیک به سه سال ناآرامی و درگیری‌های مسلحانه در سوریه، بیش از ۱۰۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌و میلیون‌ها نفر نیز بی‌خانمان شده‌اند.

جنگ طولانی مدت در سوریه میلیون‌ها نفر از مردم این کشور را مجبور به فرار از خانه‌های خود کرده است.