با توجه به نظرسنجی مشترک واشنگتن پست و ای‌بی‌سی، باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا در حال حاضر با بدترین شاخص محبوبیت عمومی در طول پنج سال ریاست جمهوری خود مواجه شده است به طوری که تعداد بی‌سابقه‌ای از مردم امریکا می‌گویند که آن‌ها، عملکرد اجرایی اوباما را تایید نمی‌کنند.

براساس این نظرسنجی که در تاریخ ۱۲ و ۱۵ دسامبر، انجام شده است، اوباما به میزان قابل توجهی محبوبیت خود را در مقایسه با رقبای جمهوری‌خواه خود از دست داده است.

این نظرسنجی می‌گوید که ۴۱ درصد از امریکایی‌ها معتقدند که اوباما و جمهوری‌خواهان در اداره مسایل اصلی کشور، از توان مشابهی برخوردار هستند.

واشنگتن پست روز سه‌شنبه گزارش داد که یک سال پیش اوباما ۱۵ امتیاز در مقایسه با جمهوری‌خواهان بالاتر بود و در سال ۲۰۱۰، پنج درصد بالاتر بود.

رئیس جمهور امریکا، همچنین موقعیت پیشتازانه خود در مورد توانایی بهتر برای اداره مسایل اقتصادی را از دست داد. در این زمینه، ۴۵ درصد مردم جمهوری‌خواهان و ۴۱ درصد اوباما را پیشتاز می‌دانند.

در سال گذشته در همین زمان، ۵۴ درصد از اوباما حمایت کردند و ۳۶ درصد از جمهوری‌خواهان کنگره حمایت کردند.

امتیاز ۲۶ درصدی اوباما در سال گذشته در پاسخ به این سئوال که چه کسی از منافع طبقه متوسط حمایت می‌کند، در نظرسنجی جدید به شش درصد سقوط کرده است.

واشنگتن پست گفته است که اوباما، محبوبیت خود در میان زنان، لیبرال‌ها و امریکایی‌های جوان را که اعضای کلیدی پیروزی در ائتلاف انتخاباتی بودند، از دست داده است.

به طور کلی، میزان تایید از اوباما ۴۳ درصد است و میزان مخالفت‌ها با وی ۵۵ درصد است.

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که رئیس جمهور در شرایط وخیمی است. با این حال، مقامات کاخ سفید فکر می‌کنند که به خاطر این که وب سایت مراقبت‌های بهداشتی بهتر از دو ماه گذشته کار می‌کند، این فرصت خوبی است که آن‌ها، اتحاد خودشان را به دست آورند.

آخرین بررسی‌ها، نشان می‌دهد که میزان تایید کنگره، ۱۶ درصد است که چهار درصد در مقایسه با ماه گذشته افزایش یافته است، اما هنوز نیز در پایین‌ترین حد تاریخی خود است.

هفت نفر از ده نفر از پاسخ‌دهندگان، روش اعضای جمهوری‌خواه کنگره و نوع عملکرد آن‌ها را نمی‌پسندند. دموکرات‌های کنگره نیز تنها به میزان بسیار کمی، محبوبیت نداشتند و شش نفر از هر ده نفر، عملکرد دموکرات‌ها را تایید نمی‌کردند.