رئیس جمهور افغانستان به نیروهای امریکا اجازه می‌دهد بعد از ضرب‌الاجل خروج در سال ۲۰۱۴ میلادی، پایگاه‌های خود را در این کشور جنگ زده حفظ کنند.

حامد کرزی، روز شنبه(۴ می، ۱۴ اردیبهشت) اعلام کرد، ارتش امریکا می‌تواند با امضای یک توافق‌نامه دوجانبه با مقامات افغان و تعیین شروطی خاص برای امریکا، پایگاه‌های خود را در این کشور حفظ کنند.

رئیس جمهور افغانستان همچنین تاکید کرد، حضور پایگاه‌های نظامی امریکا در این کشور باید با منافع افغانستان هم‌سو باشد.

این درحالی است که کرزی برای نخستین بار در سال ۲۰۱۱ میلادی تایید کرد، دولت باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا درخواست تشکیل سامانه‌ای از پایگاه‌های دائم نظامی امریکا در سراسر افغانستان را مطرح کرده است.

اوباما و کرزی، دوم می ۲۰۱۲ میلادی، توافق‌نامه‌ای را امضا کردند که بر مبنای آن حضور نظامیان امریکا به مدت ده سال بعد از سال ۲۰۱۴ میلادی میسر می‌شود.

این درحالی است که دو کشور در ابتدا توافق کرده‌بودند، همه نیروهای خارجی تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی از افغانستان عقب‌نشینی کرده و مسئولیت ‌امور امنیتی این کشور را به دولت افغانستان واگذار کنند.

پارلمان افغانستان، ۲۶ می ۲۰۱۲ میلادی، این توافق‌نامه امنیتی را تصویب کرد.

جورج دابلیو بوش، رئیس جمهور سابق امریکا، هفت اکتبر ۲۰۰۱ میلادی، آغاز جنگ افغانستان را اعلام کرد؛ جنگی که به طولانی‌ترین جنگ در تاریخ امریکا تبدیل شده است.

حضور نظامیان خارجی در حالی در افغانستان ادامه دارد که تلفات فزاینده غیرنظامیان و نظامیان این کشور اعتراضات داخلی و بین‌المللی را درپی داشته است.

جان کوبیس، نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان، سه‌شنبه(۲۳ آوریل، سوم اردیبهشت) از افزایش «تکان‌دهنده» تلفات غیرنظامیان افغانستان در سه ماه اول سال ۲۰۱۳ میلادی خبر داد و گفت، این آمار نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته(۲۰۱۲ میلادی) سی درصد افزایش یافته است.

کوبیس همچنین در گزارش خود به وزیران ناتو گفت، از ژانویه تا مارس امسال(۲۰۱۳ میلادی) حدود چهارصد و هفتاد و پنج غیرنظامی افغان در خشونت و ناآرامی‌های این کشور کشته و هشتصد و هفتاد و دو غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.