مجموع تلفات حملات هوایی در شهر شمال شرقی حلب در سوریه به ۷۶ تن رسیده است.

گروه موسوم به ناظران حقوق بشر سوریه روز دوشنبه(۲۵ آذر) مدعی شده‌اند که تازه‌ترین آمار کشته‌شدگان از وجود ۲۸ کودک و ۴ زن حکایت دارد.

منابع مخالف دولت دمشق ادعا کرده‌اند که در حمله هوایی روز یکشنبه که توسط بالگردهای ارتش سوریه انجام شده است، بشکه‌های انفجاری در مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان پرتاب شده است.

این در حالی است که تا کنون دولت سوریه درباره این ادعا اظهار نظری نکرده است.

شبه‌نظامیان مورد حمایت خارج که علیه دوبت سوریه می‌جنگند به طور معمول از مناطق مسکونی به عنوان سپرهای انسانی برای مقابله با ارتش دولت دمشق بهره می‌گیرند.

نتایج مطالعات دفاعی یک موسسه انگلیسی نشان می‌دهد که حدود یک‌صد هزار شورشی در قالب گروه‌های یک هزار نفره علیه ملت و دولت سوریه سرگرم جنگ هستند.

نتایج مطالعات دفاعی این موسسه انگلیسی موسوم به آی. اچ. اس جین، ۱۶ سپتامبر منتشر شد.

نتایج بررسی موسسه مشاوره دفاعی نشان می‌دهد حدود ۱۰ هزار شبه نظامی که بسیاری از آن‌ها از اتباع بیگانه هستند، برای گروه‌های وابسته به القاعده مانند جبهه النصره مبارزه می‌کنند و بقیه آنان نیز در قالب گروه‌های شبه نظامی مختلف با دولت سوریه می‌جنگند.

نتایج این بررسی همچنین نشان می‌دهد که شمار زیادی از افراطیون از کشورهای خارجی، در سوریه فعال هستند.

سوریه از سال ۲۰۱۱ میلادی صحنه ناآرامی بوده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که قدرت‌های غربی و متحدان‌شان در منطقه به ویژه کشورهای قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شورشیان فعال در خاک سوریه حمایت می‌کنند.

بنابرآمارهای سازمان ملل، در نتیجه خشونت ها در سوریه بیش از یکصد هزار نفر کشته و ۷.۸ میلیون نفر دیگر آواره و بی خانمان شده‌اند.