در پی تازه‌ترین حملات تروریستی در سرتاسر عراق، در حالی که افزایش خشونت‌ها در این کشور عربی ادامه دارد، بیش از ۴۰ تن کشته شده‌اند.

روز دوشنبه(۲۵ آذر) شبه‌نظامیان با یورش به ساختمان شورای شهر تکریت، پیش از آن که کارکنان پس از انفجار بمبی در نزدیکی موفق به خروج شوند، به طور موقت آن را اشغال کردند.

بر پایه اعلام صباح نوری، سخنگوی سرویس ضدتروریسم، نیروهای امنیتی عراقی در این رخ‌داد ساختمان را به محاصره خود درآورده و ۴۰ نفری که درون آن بودند را آزاد کرده‌اند.

در عین حال، یک مقام ارشد پلیس و یک پزشک گفته‌اند که یک عضو شورای شهر و نیز دو مامور پلیس در این حمله کشته شده‌اند.

این حمله پس از آن روی داد که در شهر بیجی واقع در ۱۱۲ کیلومتری بغداد، پایتخت عراق، چهار حمله بمب‌گذاری و تیراندازی در یک پاسگاه پلیس یک افسر و مامور پلیس کشته شدند.

این در حالی است که در درگیری‌های پس از آن میان شبه‌نظامیان و نیروهای عراقی، سه مامور پلیس جان خود را از دست داده و سه شبه‌نظامی کشته شده‌اند.

هم‌چنین در حملاتی جداگانه، افراد مسلح سه تن از سربازان محافظ خطوط لوله نفتی در تکریت را کشته‌اند.

در تهاجم مرگباری دیگر در روز دوشنبه، شبه‌نظامیان با تیراندازی به سوی اتوبوسی در شهر موصل در شمال عراق، ۱۲ تن را کشته‌اند.

در همین روز، در اثر انفجار پنج خودروی بمب‌گذاری شده و نیز یک بمب آهن‌ربایی نسب شده بر روی یک خودرو در پایتخت عراق دست‌کم ۱۷ تن جان باخته و ۴۰ تن دیگر مجروح شده‌اند.

در یکی از این حملات بمب‌گذاری شده، که در نزدیکی ساختمان مرکزی شورای استانی بغداد در اثر انفجار یک خودروی پارک شده روی داد، دست‌کم چهار تن کشته شده‌اند.

این اتفاقات پس از آن روی داده است که ۱۹ تن از جمله یک مجری زن تلویزیونی در اثر مجموعه‌ای از حملات در سرتاسر عراق جان باخته‌اند.

نوراس النعیمی، مجری تلویزیونی ششمین خبرنگاری است که از ماه اکتبر تا کنون کشته شده است؛ ۵ تن دیگر از آنان در شهر موصل جان باخته‌اند.

در ماه اکتبر، محمد کریم البدرانی، خبرنگار تلویزیون الشرقیة و محمد غانم، فیلمبردار این شبکه و نیز بشار عsبدالقادر نجم، فیلمبردار شبکه تلویزیونی الموصلیة، در موصل کشته شدند. در ماه نوامبر، یک ژورنالیست دیگر به نام علاء ادوار نیز در اثر اصابت گلوله کشته شد. سازمان گزارشگران بدون مرز، دیدبان حقوق رسانه‌ای در اوایل سال ۲۰۱۳ گفت: «تعدادی از ژورنالیست‌های عراقی، به طور متداول، با تهدید، تلاش برای قتل، حمله، مشکلات اخذ مجوز، محرومیت از دسترسی، مصادره و ضبط تجهیزات و مسایلی از این قبیل مواجه هستند.» عراق می‌گوید که شبه‌نظامیان وابسته به القاعده، یک جنگ علنی در این کشور به راه انداخته‌اند و می‌خواهند این کشور را به سمت هرج و مرج پیش ببرند. نوری المالکی، نخست وزیر عراق، القاعده را مسئول کشتن هزاران نفر از مردم عراق می‌داند و گفته است که این افراد خانه‌های شهروندان را خراب می‌کنند و آن‌ها را می‌کشند و ساختمان‌های دولتی را منفجر می‌کنند.