یک گروه حقوق بشر مورد حمایت خارج می‌گوید، در حملات هوایی به شهر حلب در شمال سوریه دست کم ۳۶ نفر از جمله ۱۵ کودک کشته شده‌اند.

گروه به اصطلاح «نظارت بر حقوق بشر سوریه» که با شبه‌نظامیان مورد حمایت خارج در این کشور عربی ارتباط نزدیک دارد، روز یک‌شنبه(۱۵ دسامبر، ۲۴ آذر) از کشته شدن کودکان سوری در حملات اخیر هوایی به شهر حلب خبر داد.

این گروه که مقر آن در انگلیس است، گفت، در این حمله هوایی، مناطق الصاخور، ارض الحمراء و الحیدریه را در شرق حلب هدف قرار دادند.

این درحالی است که دولت سوریه تاکنون درباره این رویداد اظهار نظر نکرده است.

سوریه از مارس ۲۰۱۱ میلادی صحنه خشونت و ناآرامی‌های مرگبار است؛ گزارش‌های منتشرشده نشان می‌دهند، قدرت‌های غربی و متحدان منطقه‌ای آنان به ویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه‌نظامیان معارض دولت در سوریه حمایت می‌کنند.

بر اساس گزارش سازمان ملل، در این ناآرامی‌ها بیش از صد هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر آواره و بی‌خانمان شده‌اند.

در همین حال، تحقیقات و مطالعات دفاعی اخیر در انگلیس نشان می‌دهد، حدود صد هزار شبه‌نظامی در گروه‌ها و دسته‌های هزار نفری در تعارض علیه دولت و ملت در سوریه مشارکت دارند.

هسته مشاوره دفاعی «آی. اچ. اس جینز»(HIS Jan’s)، ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۳ گزیده‌هایی از این مطالعات را منتشر کرد.

آی. اچ. اس جینز تخمین زده است، حدود ده هزار شبه نظامی برای گروه‌های منتسب به القاعده همچون «جبهه النصره» می‌جنگند و بقیه با دیگر گروه‌های مختلف شبه‌نظامی همکاری دارند.