یک گروه حقوق بشری می‌گوید که یک فعال سیاسی به جرم درخواست سلطنت مشروطه در عربستان سعودی به چهار سال زندان و ۳۰۰ ضربه شلاق محکوم شده است.

انجمن حقوق شهروندی و سیاسی عربستان سعودی، روز یکشنبه گفت که عمر السعید، چهارمین فردی است که در سال ۲۰۱۳، به این جرم در پشت میله‌های زندان قرار گرفته است.

این گروه بیانیه‌هایی در درخواست برای دموکراسی منتشر کرده و از خاندان حاکم در عربستان سعودی برای نقض حقوق بشر انتقاد کرده است.

انجمن حقوق شهروندی و سیاسی عربستان سعودی در یک بیانیه گفت که سعید در زمانی که این حکم برای او صادر شده است، هیچ نماینده قانونی نداشته است.

آدام کوگل، محقق خاورمیانه در دیدبان حقوق بشر می‌گوید: «این نمونه دیگری از امتناع مطلق عربستان سعودی از تایید هر فعالیت یا انتقاد از سیاست‌های عربستان و نقض حقوق بشر در این کشور است.»

این پادشاهی مورد حمایت امریکا، به دلیل آنچه که مدافعان حقوق بشر، در مورد عدم تحمل نسبت به مخالفت توصیف می‌کنند، بدنام است. این رژیم همچنین به دلیل سرکوب شدید تظاهرات ضدرژیم از سال ۲۰۱۱، مورد انتقاد است.

در ماه اکتبر، سازمان عفو بین‌الملل، گزارشی را منتشر کرد که در آن گفته بود یک کاغذی به سازمان ملل ارائه شده است که در آن به جزئیات سرکوب مداوم از جمله دستگیری‌ها و بازداشت‌های خودسرانه، محاکمه‌های غیرعادلانه، شکنجه و آزار و اذیت‌های دیگر در عربستان سعودی در چهار سال گذشته اشاره شده است.

فیلیپ لوتر، مسئول امور خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل، گفت که تعهدات سابق عربستان سعودی به سازمان ملل این بود که ثابت کند در عربستان هیچ مشکلی جز گرمی هوا وجود نداشته باشد. عربستان سعودی به نفوذ سیاسی و اقتصادی خود برای بازداشتن جامعه بین‌الملل برای انتقاد از نقض هولناک حقوق بشر در این کشور متکی است.

فعالان می‌گویند که حدود ۳۰ هزار زندانی سیاسی در عربستان سعودی وجود دارد.