در حالی که پهپادهای تروریستی امریکایی به حملات خود علیه شهروندان بیگناه در کشورهای مختلف ادامه می‌دهند، شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستار توقف جهانی استفاده از پهپادها شده است.

در این گزارش خاطرنشان شده است که گزارش اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل، به دنبال تعلیق آزمایش، تولید، انتقال، دستیابی استقرار و استفاده از سلاح‌های کاملا خودکار و یا نیمه خودکار از جمله پهپادها و ربات‌ها هستند. براساس درخواست این شورا، این تعلیق تا زمانی دوام خواهد داشت که یک انجمن بین‌المللی بتواند قوانینی برای استفاده از این تسلیحات تنظیم کند. در حال حاضر استفاده از این پهپادها، حقوق بین‌الملل را نقض می‌کند.

" کریستوف هاینس "، متخصص برجسته در امور حقوق بشر از آفریقای جنوبی و نویسنده این گزارش، گفته است که امریکا، انگلیس و اسرائیل به طور خاص از روبات‌های قاتل که به ربات‌های خودکار کشنده(‌LAR) معروف هستند، استفاده می‌کنند که بدون هیچ دخالت انسانی، می‌تواند هدف‌گیری کرده و افراد را به قتل برساند.

هاینس تاکید کرد: «تصمیم در مورد مرگ و زندگی در درگیری مسلحانه ممکن است نیازمند شفقت و مشاهده مستقیم داشته باشد. انسان‌ها، با وجود این‌که جایز الخطا هستند، دست‌کم ممکن است این ویژگی‌ها را داشته باشند. در حالی که روبات‌ها قطعا چنین ویژگی را ندارند. این روبات‌ها نباید قدرت تعیین مرگ و زندگی موجودات بشری را داشته باشند.»

گزارش شورای حقوق بشر سازمان ملل یک روز پس از اعتراضات شدید به استفاده از این تسلیحات در برخی از کشورهای مختلف از جمله روسیه، چین و پاکستان تنظیم شده است.

امریکا از حملات پهپاد علیه مناطق قبیله‌ای در پاکستان استفاده می‌کند و غالبا امریکا ادعا می‌کند که این پهپادها، شبه‌نظامیان را مورد هدف قرار می‌دهد. در حالی که آمار تلفات به وضوح نشان می‌دهد غیرنظامیان قربانیان اصلی این حملات هستند.

دفتر روزنامه نگاری مستقل که مقر آن در لندن است، در گزارش ماه فوریه خود اعلام کرد که امریکا از سال ۲۰۰۴ بیش از ۳۶۰ حمله تروریستی با پهپاد در پاکستان انجام داده است که منجر به کشته شدن حدود ۳۵۰۰ نفر شده است.

واشنگتن، همچنین برای انجام حملات پهپاد در افغانستان، سومالی و یمن مورد انتقاد قرار گرفته است.

رژیم اسرائیل نیز تقریبا روزانه حریم هوایی لبنان را توسط نیروی هوایی خود و از جمله استفاده از پهپادهای جاسوسی، نقض می‌کند.

یافته‌های گزارش شورای حقوق بشر سازمان ملل در مورد پهپادها قرار است در نشست این شورا در ۲۹ ماه می در ژنو بررسی شود.