تعدادی از دیپلمات‌های اروپایی با اشاره به شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری آن را بزرگ‌ترین تهدید برای روند صلح دانستند و از اتحادیه اروپا خواستند به شدت مانع ادامه این روند شود

به نوشته روزنامه «یدیعوت آحارونوت»، ۲۲ دیپلمات اروپایی از اتحادیه اروپا خواستند تلاش برای جلوگیری از شهرک سازی اسرائیل در کرانه باختری را تشدید کند چراکه به باور آنها این اقدام بزرگترین تهدید برای روند صلح به شمار می‌آید.

بر اساس این گزارش، این افراد خواستار برنامه سختگیرانه بر توافقنامه‌های تجاری اتحادیه اروپا و اسرائیل شدند تا اطمینان یابند کالاهای اسرائیلی تحت توافقنامه بازارهای اروپا، وارد این قاره نمی‌شود.

آنها همچنین از اتحادیه اروپا خواستند از همکاری فنی، آموزشی و تحقیقاتی با اسرائیل حمایت نکند و مانع سرمایه‌گذاری تجاری در اراضی اشغالی شود.

بر اساس این گزارش، هر چند این درخواست الزام‌آور نیست اما درخواست ۲۲ دیپلمات اروپایی نشان‌دهنده انزوای بین‌المللی فزاینده اسرائیل بر سر مسئله شهرک‌سازی است.

این دیپلمات‌ها بر این باورند، مسئله شهرک‌سازی تنها تهدید بزرگ برای روند صلح خاورمیانه است که نشان می‌دهد سیاست شهرک‌سازی اقدامی عمدی و تحریک‌ کننده است.

در واکنش به این درخواست، «ایگال پالمور»، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل گفت: وظیفه دیپلمات برقراری ارتباط است نه ایجاد رویارویی اما متاسفانه دیپلمات‌های اروپایی در انجام وظیفه خود درست عمل نکرده‌اند.

وی افزود: مسئله شهرک سازی باید در مذاکرات اسرائیل و فلسطین مورد بررسی قرار گیرد