پس از آن‎که ۵ تن از پزشکان کوزوو به جمع‎آوری و فروش کلیه به اسرائیلی‎ها متهم شدند، بازرسان اتحادیه اروپا در مورد قاچاق اعضای بدن انسان در کوزوو، تحقیقات جدیدی را آغاز کرده‎اند.

هیئتی از اتحادیه اروپا روز سه‎شنبه در پریستینا پایتخت کوزوو اعلام کرد که از ۸ تن دیگر بازجویی به عمل آورده که علاوه بر تجارت غیرقانونی اعضای بدن انسان، تخلفات دیگری را از جمله جنایات سازمان‎یافته، قاچاق انسان و سو‎ءاستفاده از مقامات، مرتکب شده‎اند.

به گفته هیئت اتحادیه اروپا، تحقیقات جدید بر اساس یافته‎های پیشین در مورد تخلفات مربوط به پرونده «کلینیک مدیکوس» و همچنین یافته‎های جدیدی تنظیم شده که در جریان محاکمه پرونده مذکور به دست آمده است.

یک دادگاه تحت نظارت اتحادیه اروپا در کوزوو روز دوشنبه ۲ اورولوژیست کلینیک مدیکوس را به زندان محکوم کرد.

لوفتی درویشی و پسر وی به نام آربان به جرم ارتکاب جنایات سازمان‎یافته و قاچاق انسان، هرکدام به ترتیب به ۸ سال و ۷ سال و سه ماه زندان محکوم شدند.

در سال ۲۰۰۸ میلادی هنگامی که مراجع قانونی حدود ۳۰ کلیه را در کلینیک مذکور کشف کردند، ۳ متهم دیگر مرتبط با این پرونده نیز به جرم آسیب زدن جدی به بدن انسان‎ها هرکدام از یک تا سه سال به حبس محکوم شدند.

اهدا کنندگان این کلیه‎ها که از اتباع کشورهایی همانند مولداوی، قزاقستان، روسیه و ترکیه بودند، با تصور این که مبلغ ۱۵ هزار یورویی که بابت اهدای اعضای بدن خود به آنان وعده داده شده بود را دریافت خواهند کرد، به پریستینا آمده بودند.

بر اساس گزارش‎های موجود، دریافت کنندگان اعضا که عمدتا اسرائیلی‎ها بودند برای اعضای دریافتی بالغ بر یکصد هزار یورو پول پرداخت کرده بودند.

پس از آن‎که یک تبعه ترک که کلیه خود را اهدا کرده بود در فرودگاه پریستینا از حال رفت، حلقه قاچاق غیرقانونی اعضای بدن با حمله نیروهای پلیس به کلینیک مدوسا در سال ۲۰۰۸ میلادی کشف شد.

هیئت اروپایی حاکمیت قانون در کوزوو(EULEX Kosovo) به عنوان پلیس اتحادیه اروپا و منابع انسانی این اتحادیه در کوزوو، در فوریه سال ۲۰۰۸ و پس از اعلام استقلال پریستینا از صربستان، تشکیل شد تا با کمک به سیستم قضایی این کشور پرونده‎های حساس قضایی را پیگیری کند.