شورشیان جنبش ۲۳ مارس(ام ۲۳) از آمادگی خود برای مبارزه با گروه جدید سازمان ملل خبر داده‌اند.

گروه جدید سازمان ملل قرار است گروه‌های مسلح را در جمهوری دموکراتیک کنگو تحت تعقیب قرار دهد.

استانسیلاس بالکه، یک مقام رسمی شاخه سیاسی ام ۲۳ روز سه شنبه(۱۰ اردیبهشت) گفت، «ما منتظر این گروه هستیم. آماده هستیم. مردان ما در آماده باش کامل به سر می‌برند.»

شورای امنیت، اخیرا ماموریت صلحبانان سازمان ملل در تامین ثبات جمهوری دموکراتیک کنگو(MONUSCO) را تمدید کرد. دستور جدید شورای امنیت، ایجاد گروهی جدید موسوم به تیپ مداخله را برای اجرای عملیات تهاجمی هدفمند علیه گروه‌های مسلح به جای صرفا محافظت از غیر نظامیان خواستار شده است. انتظار می‌رود این یگان ویژه قبل از اول جولای وارد جمهوری دموکراتیک کنگو شود.

در همین حال، مری رابینسون، فرستاده ویژه سازمان ملل در منطقه دریاچه های بزرگ، بر ادامه تلاش‌ها برای حل و فصل بحران در جمهوری دموکراتیک کنگو تاکید کرد.

مری رابینسون، روز سه شنبه در سفر به گوما واقع در شرق کنگو گفت: «درباره برخورد با گروه‌های مسلح تردیدی وجود ندارد اما به نظر من برای دستیابی به این هدف نباید برروی گزینه نظامی متمرکز شد، ما درحال اجرای اقدامات سیاسی که به آن متعهدیم، هستیم.»

این مقام سازمان ملل تصریح کرد، «تیپ مداخله، باید به جای تکیه بر گزینه نظامی، نقشی بازدارنده ایفا کند. تمرکز واقعی باید بر توافقی در زمینه گزینه سیاسی استوار باشد.»

چند گروه مسلح از جمله شورشیان ام ۲۳ در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو فعالیت دارند و برای احاطه بر منابع معدنی وسیع این کشور افریقایی از جمله طلا، سنگ معدن اصلی قلع(کاسیتریت) و تانتالیت که برای ساخت وسایل الکترونیکی از جمله گوشی همراه استفاده می‌شود، مبارزه می‌کنند.

شورشیان ام ۲۳،۲۰ نوامبر ۲۰۱۲ میلادی در پی شکست صلح‌بانان سازمان ملل در نبردهایی که در شهر مرزی گوما روی داد این شهر را تصرف کردند. گوما، مرکز استان کیووی شمالی، یک میلیون نفر جمعیت دارد. شورشیان ام ۲۳ مطابق توافقنامه آتش بس در اول دسامبر از این شهر عقب نشینی کردند.

شورشیان ام۲۳، آوریل ۲۰۱۲ در اعتراض به آن‌چه بدرفتاری نیروهای مسلح جمهوری دموکراتیک کنگو خواندند، از ارتش کنگو جدا شدند. این شورشیان طبق یک قرارداد صلح که سال ۲۰۰۹ میلادی به امضا رسید در ارتش کنگو ادغام شده بودند.

از اوایل ماه می ۲۰۱۲ میلادی تاکنون، حدود ۳ میلیون نفر در شرق کنگو از بیم جان خانه‌های خود را ترک کرده‌اند، اگر چه حدود ۲.۴ میلیون نفر از آوارگان در مناطق امن‌تر این کشور سکنی گزیده‌اند، اما بیش از ۴۶۰ هزار تن از آنان نیز به کشورهای هم‌جوار از جمله رواندا و اوگاندا پناه برده‌اند.

کنگو در چند دهه گذشته با مشکلات متعدد از جمله فقر شدید، زیرساخت فاسد و نوعی جنگ در شرق این کشور مواجه شده است که در بیش از یک دهه گذشته ادامه داشته و بیش از ۵.۵میلیون کشته برجا گذاشته است.