ریاست جمهوری مصر از سفر نمایندگان خود به ایران برای بحثو تبادل نظر درباره پیشنهاد تشکیل یک گروه چهارجانبه جهت پایان دادن به بحران سوریه خبر داده است.

محمد مرسی، رئیس جمهور مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد، جهت پیگیری پیشنهاد قاهره مبنی بر تشکیل گروه چهارجانبه ایران، ترکیه، مصر و عربستان سعودی برای حل بحران سوریه، دو نماینده به ایران اعزام می‌کند.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، عصام الحداد، مشاور محمد مرسی در امور روابط و همکاری بین‌المللی و محمد رفاعه الطهطاوی، رئیس دیوان ریاست جمهوری مصر در قالب هیئت اعزامی مرسی به ایران خواهند آمد.

در نشست آگوست ۲۰۱۲ سازمان کنفرانس اسلامی(OIC) در مکه، رئیس جمهور مصر پیشنهادی را مطرح کرد مبنی بر این که یک گروه تماس با مشارکت ایران، مصر، ترکیه و عربستان سعودی برای حل بحران سوریه تشکیل شوند.

هفده سپتامبر ۲۰۱۲ میلادی، حدود یک هفته بعد از نشست سطح پایین نمایندگان چهار کشور مذکور در قاهره و مذاکرات مقدماتی، نشستی سطح بالا از این گروه برگزار شد.

رؤسای جمهور ترکیه، مصر و ایران همچنین ششم فوریه در قاهره دیدار و گفت‌وگو کردند و راه حل فوری را برای پایان دادن به بحران و خشونت‌های مرگبار در سوریه خواستار شدند.

در این نشست که در حاشیه دوازدهمین اجلاس سازمان کنفرانس اسلامی برگزار شد، عربستان سعودی حضور نداشت.

همچنین مرسی در مصاحبه اخیر خود با الجزیره بر نقش ایران در روند تلاش برای حل بحران سوریه تاکید کرده است.

افزون بر این، مرسی و ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، ۱۹ آوریل، در نشست خود در شهر سوچی در مرز غربی این کشور، حمایت خود را از برقراری آتش ‌بس فوری در سوریه و آغاز مذاکرات میان دولت و مخالفان برای کمک به حل بحران این کشور ابراز کردند.

رؤسای جمهور مصر و روسیه همچنین بر لزوم راه‌حل صلح‌آمیز برای توقف بحران و ناآرامی در سوریه تاکید کردند.

سوریه از مارس ۲۰۱۱ صحنه ناآرامی بوده است. در خشونت و ناآرامی‌های این کشور بسیاری از سوری‌ها از جمله تعداد زیادی از نیروهای امنیتی و نظامی این کشور کشته شده‌اند.

دولت سوریه می‌گوید این ناآرامی‌ها از خارج کشور طراحی می‌شوند و گزارش‌ها نشان می‌دهند، شمار بسیار زیادی از شورشیان درگیر با دولت دمشق، اتباع خارجی هستند.

دمشق همچنین برخی از کشورهای غربی و متحدان منطقه‌ای آن از جمله عربستان سعودی، قطر و ترکیه را به تامین بودجه و تجهیز تسلیحاتی شورشیان معارض با دولت سوریه متهم کرده است.

برخی از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر، شورشیان مورد حمایت خارج در سوریه را به ارتکاب جنایات جنگی متهم کرده‌اند.