دو مقام سوری اتهامات غرب را مبنی بر این که دولت سوریه از سلاح شیمیایی علیه شبه نظامیان تحت حمایت خارج استفاده کرده رد کرده‌اند.

خبرگزاری یونایتدپرس روز جمعه(۶ اردیبهشت) به نقل از یک مقام دولتی سوریه که خواست نامش فاش نشود گفت، ارتش بشار اسد، رییس جمهور سوریه «حتی اگر سلاح شمیایی داشته باشد از آن استفاده نکرده و نخواهد کرد.»

وی افزود که ارتش سوریه نیازی به استفاده از تسلیحات شیمیایی ندارد؛ چرا که بدون آنها «توانایی دسترسی به هر نقطه‌ای در سوریه که بخواهد دارد.»

وی در عین حال شبه نظامیان فعال علیه دولت سوریه را به استفاده از تسلیحات شیمیایی متهم کرد. این مقام عراقی تاکید کرد که مدارک محکمی ثابت می‌کند که شبه نظامیان «از سلاح شیمیایی در حمله به روستای خان العسل خارج از شهر شمالی حلب در ماه مارس استفاده کرده‌اند.»

همچنین شریف شهاده، نماینده مجلس گفت که ارتش سوریه «می‌تواند با تسلیحات متعارف در جنگ پیروز شود» و هیچ نیازی به سلاح شیمیایی ندارد.

شهاده ادعاهای امریکا درباره استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی را «دروغ» خواند و آنها را به اطلاعات کذب درباره وجود تسلیحات کشتار جمعی در عراق برای توجیه تجاوز امریکا به این کشور در سال ۲۰۰۳ تشبیه کرد.

وی گفت: «آنچه که اکنون برای سوریه طراحی شده شبیه به آنچه که در عراق رخ داد است؛ در آن زمان کالین پاول(وزیر امور خارجه وقت امریکا) در شورای امنیت(سازمان ملل) دروغ گفت و پیش از تجاوز و اشغال این کشور گفت که عراق سلاح کشتار جمعی دارد.»

در همین حال، نیروهای سوریه با تهاجم به چند منطقه در حومه دمشق خسارات سنگینی به شبه نظامیان فعال در این منطقه وارد کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه(سانا)، دهها شبه نظامی طی درگیری‌ها در زوبار، زملکه و بارزه البلاد، حومه‌های دمشق کشته و زخمی شدند.

دمشق برخی از کشورهای غربی و متحدان منطقه‌ای آنان از جمله عربستان سعودی، قطر و ترکیه را به تامین بودجه و تجهیز تسلیحاتی شورشیان معارض با دولت سوریه متهم کرده و آنان را در طرح‌ها و تصمیم‌گیری‌های شبه نظامیان دخیل دانسته است.

سوریه از مارس ۲۰۱۱ صحنه ناآرامی بوده است. در خشونت و ناآرامی‌های این کشور بسیاری از سوری‌ها از جمله تعداد زیادی از نیروهای امنیتی و نظامی این کشور کشته شده‌اند.

برخی از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری، شورشیان مورد حمایت خارج در سوریه را به ارتکاب جنایات جنگی متهم کرده‌اند.