نیروهای امنیتی عراق در پی آن که افراد مسلح محاصره کننده شهری در شمال بغداد، پایتخت این کشور با عقب نشینی بدون مقاومت از این شهر موافقت کردند، کنترل این شهر را دوباره به دست گرفته‌اند.

مقامات عراقی می‌گویند سربازان با پشتیبانی تانک‌ها روز جمعه(۶ اردیبهشت) پس از آنکه افراد مسلح به موجب توافقی با میانجی‌گری رهبران قبائل و مقامات دولتی عقب نشینی کردند وارد شهر سلیمان بیک در استان صلاح الدین شدند.

این افراد مسلح ۴۸ ساعت فرصت برای عقب نشینی یا مورد حمله قرار گرفتن توسط ارتش داشتند.

این افراد مسلح روز چهارشنبه پس از درگیری‌های خونین با نیروهای امنیتی کنترل این شهر را به دست گرفتند. سلیمان بیک در مسیر بغداد کرکوک واقع شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام ارشد نظامی گزارش کرد، ارتش یک عقب نشینی تاکتیکی از شهر انجام داد؛ «بنابراین وقتی می‌دانیم مردم از شهر رفته‌اند می‌توانیم بر روی پاکسازی کامل شهر کار کنیم.»

اشغال سلیمان بیک توسط افراد مسلح در بحبوحه خشونت‌ها در عراق صورت گرفت که از روز سه‌شنبه آغاز شد؛ زمانی که نیروهای امنیتی با شبه نظامیان و معترضان ضد دولتی در چند شهر از جمله رمادی و حویجه در نزدیکی کرکوک درگیر شدند.

حداقل ۱۸۰ تن طی چهار روز گذشته در موج خونین خشونت‌ها در عراق کشته شده‌اند.

عراق از ۲۳ دسامبر ۲۰۱۲ و پس از بازداشت محافظان رافع العیساوی به اتهام فعالیت‌های تروریستی، صحنه برگزاری اعتراضات ضد دولتی است.

معترضان مدعی هستند که این بازداشت زمینه اختلافات فرقه‌ای داشته است و خواستار لغو قوانین ضد تروریستی در عراق هستند. این در حالی است که دولت نوری المالکی، نخست وزیر عراق با رد این اتهامات می‌گوید کشورهای منطقه‌ای مانند عربستان سعودی، قطر و ترکیه به تنش‌های فرقه‌ای در این کشور دامن می‌زنند.