شهروندان اتحادیه اروپا که برای همکاری با گروه‌های مرتبط با تروریسم به سوریه می‌روند، افزایش ریسک توطئه‌های تروریستی را برای آینده اروپا افزایش می‌دهند.

نیروی پلیس اروپا، یوروپل، در گزارش سالانه خود تحت عنوان شرایط و رویه تروریسم که روز پنج شنبه(۴ اردیبهشت) منتشر کرد، تاکید کرده است که سوریه مقصد مبارزان خارجی در سال ۲۰۱۲ بوده است.

این گزارش می‌افزاید مبارزان خارجی پس از بازگشت، تهدیدی برای اروپا به شمار می‌آیند. این افراد با آموزش های جدید و اطلاعاتی که در سوریه به دست آورده‌اند، می‌توانند فعالیت های تروریستی در اروپا انجام دهند.

این گزارش می‌افزاید: «تهدید تروریسم… همچنان به شدت در اروپا احساس می‌شود. این مسئله همچنین از گروه ها و شبکه های سازمان یافته به گروه های کوچک تر واقع در اروپا و همچنین تروریست ها که به صورت انفرادی فعالیت می‌کنند، منتقل می‌شود.»

اروپا شاهد افزایش ورود شهروندانش به گروه های جهادی در سوریه است.

ژیل دو کرچو رئیس ضد تروریسم اتحادیه اروپا در تاریخ ۲۴ آوریل به رسانه های انگلیسی گفت حدود ۵۰۰ اروپایی برای مبارزه با دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه، در این کشور هستند.

کرچو گفت انگلیس، ایرلند و فرانسه از جمله کشورهای اتحادیه اروپا هستند که بیشترین شمار شبه نظامیان را در سوریه دارند.

این مقام اتحادیه اروپا همچنین هشدار دادکه اروپایی ها که به شبه نظامیان در سوریه پیوسته اند، احتمالا آنجا به افرادی افراطی تبدیل می‌شوند و پس از بازگشت به کشورشان، تهدیدی جدی برای اروپا به شمار می‌آیند.

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در تاریخ ۲۲ آوریل در لوگزامبورگ گردهم آمدند و به منظور کمک به گروه های شبه نظامی تحت حمایت های غرب در سوریه، تحریم های نفتی اتحادیه اروپا علیه سوریه را کاهش دادند. براساس این توافق، کشورهای اروپایی اجازه خواهند داشت تا از شبه نظامیان مستقر در سوریه نفت خام بخرند و در عوض منابع مالی که آنها برای خرید تسلیحات نظامی بیشتر نیاز دارند، در اختیار آنان قرار دهند.

دولت سوریه می‌گوید بحران این کشور که بیش از دو سال پیش آغاز شده است از خارج از کشور کنترل و هدایت می‌شود. شمار زیادی از مردم از جمله تعداد زیادی از نیروهای ارتش سوریه در این ناآرامی ها جان خود را از دست داده‌اند.