مقامات امریکا تایید کرده‌اند، دومین مظنون انفجارهای‌بوستون هنگام درگیری با نیروهای پلیس غیرمسلح بوده است.

این درحالی است که یکی از مقامات امریکا پیش از این مدعی شده بود، جوهر سارنایوف، مظنون متهم به دخالت در انفجارهای اخیر بوستون، به شدت مسلح بوده و هنگام درگیری با پلیس، از قایقی که در آن پنهان شده بود، تیراندازی کرده است.

مظنون‌های بمب‌گذاری مرگبار دوی ماراتون بوستون دو برادر چچنی تبار به نام تیمورلنگ و جوهر سارنایوف عنوان شده‌اند که برادر بزرگتر، روز جمعه(۱۹ آوریل) در درگیری مسلحانه با نیروی پلیس کشته شد؛ جوهر سارنایوف، ۱۹ ساله، از این درگیری فرار کرد، اما همان روز در عملیات نیروی پلیس شهر نیوتاون به شدت زخمی و سپس بازداشت شد.

واشنگتن پست روز پنج‌شنبه(۲۵ آوریل، ۵ اردیبهشت) به نقل از «مقامات امنیتی فدرال» امریکا گزارش داد، جوهر سارنایوف هنگامی که هدف آماج گلوله نیروی پلیس این کشور قرار گرفت، «هیچ اسلحه گرمی در اختیار نداشت.»

بر اساس این گزارش، این درحالی است که مقامات پلیس امریکا درپی دستگیری جوهر گفتند، «وی از قایق شلیک می‌کرد» و در حالی که «چند سلاح» همراه داشت، دستگیر شد.

به گزارش واشنگتن پست، حتی در برخی گزارش‌ها، اصابت گلوله به ناحیه گردن این مظنون ۱۹ ساله، «تلاش برای خودکشی» عنوان شده است.

افزون بر این، به رغم ادعای ماموران امریکا مبنی بر «تلاش ناامیدانه آنان برای دستگیری» سارنایوف جهت بازجویی از وی، اف بی آی از توضیح درباره علت تیراندازی گسترده نیروی پلیس امتناع کرده است.

بر اساس این گزارش، در همین حال، یک مقام امنیتی دیگر امریکا در توجیه تیراندازی نیروهای پلیس به این مظنون غیر مسلح گفته است: «نمی‌توان درباره عمل آنان گمانه زنی کرد؛ زندگی خود آنان در خطر بود.»

منابع محلی نیز در گزارش‌های خود به نقل از ساکنان و شاهدان، صحنه تیراندازی نیروی پلیس، پیش از دستگیری مظنون چچنی را به «منطقه جنگی» تشبیه کرده‌اند.

این درحالی است که یکی از نمایندگان ایالت امریکا، اخیرا انفجارهای مرگ‌بار در دوی ماراتون بوستون را به دولت امریکا نسبت داده و آن را «حمله تروریستی ماموران مخفی(Black Ops)» دانست.

«استلا ترمبلی»، نماینده جمهوری‌خواه ایالت نیو همشایر در کنگره امریکا در اظهاراتی جنجال‌برانگیز، تصریح کرد، پلیس فدرال امریکا طراح اصلی بمب‌گذاری‌های بوستون بوده است.

ترمبلی، همچنین روز سه‌شنبه(۲۳ آوریل، سوم اردیبهشت) در مصاحبه با پایگاه خبری «فاسترز دیلی دموکرات» تاکید کرد، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد دولت امریکا در این بمب‌گذاری‌ها دخالت داشته است.

پانزده آوریل ۲۰۱۳ میلادی(۲۶ فروردین ۱۳۹۲)، انفجار هم‌زمان دو بمب، شهر بوستون در شمال شرق امریکا را لرزاند؛ این انفجارها که نزدیک خط پایان مسابقه دوی ماراتن بوستون روی داد، دست کم سه کشته و بیش از ۲۵۰ زخمی برجا گذاشت.