امریکا و انگلیس مدعی شده‌اند، دولت سوریه در رویارویی با شبه نظامیان مخالف در این کشور، از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده است.

چاک هیگل، وزیر دفاع امریکا، روز پنج‌شنبه(۲۵ آوریل، ۵ اردیبهشت) در سفر خود به امارات متحد عربی به خبرنگاران گفت، واشنگتن مدارکی در اختیار دارد که نشان می‌دهد سلاح شیمایی حاوی گاز «سارین» به مقیاس کم در سوریه به کار رفته است.

سارین یکی از خطرناک‌ترین گازهای سمی است که قدرت کشندگی آن از گازهای خردل و کلر هم بیشتر است.

هیگل افزود، سازمان‌های اطلاعاتی این کشور برآورد کرده‌اند و تا حدی اطمینان دارند که رژیم سوریه در این کشور به مقیاس کم از سلاح شیمیایی به ویژه گاز «سارین» استفاده کرده است.

به گفته وزیر دفاع امریکا، کاخ سفید در روزهای گذشته با ارسال نامه به چند سناتور امریکا، استفاده از سلاح شیمیایی «به ویژه گاز سارین» را از سوی حکومت سوریه تایید کرده است.

وی در عین حال افزود: «آن چه من در اختیار شما گذاشته‌ام، مطالبی است که سرویس اطلاعاتی ما گفته است که می‌داند. همان طور که گفتم، آنان هنوز در حال ارزیابی هستند و همچنان در حال بررسی هستند که چه روی داده و چه کسی مسئول بوده است.»

این درحالی است که کاخ سفید هرگونه استفاده از سلاح شیمایی در سوریه را «خط قرمزی» دانسته است که می‌تواند به اقدام نظامی منجر شود.

ادعای استفاده دولت دمشق از سلاح‌های شیمیایی از مدت‌ها قبل، بخشی از جنگ روانی و رسانه‌ای غرب و مخالفان دولت بشار اسد بوده است، اما استفاده از گاز مرگ‌بار سارین در این کشور چند روز پیش برای نخستین بار از سوی یک مقام ارتش اسرائیل مطرح شد.

یک مقام ارشد نظامی اسرائیل، ۲۳ آوریل(سوم اردیبهشت)، نیروهای سوریه را متهم کرد، چند بار علیه شبه نظامیان از گاز شیمیایی سارین استفاده کرده‌اند.

این اتهامات در حالی مطرح می‌شوند که جورج دابلیو بوش، رئیس جمهور سابق امریکا با استفاده از اطلاعات نادرست و ناقص، بغداد را به تلاش برای دستیابی و پیگیری سلاح‌های بیولوژیکی، شیمیایی و هسته‌ای متهم کرد و به این بهانه، جنگ عراق را آغاز کرد.

این جنگ در حالی روی داد که تاکنون هیچ گونه سلاح شیمیایی در عراق یافت نشده است.

کاخ سفید ارزیابی‌های کنونی را در ارتباط با استفاده دولت دمشق از سلاحهای شیمیایی، کافی ندانسته و برلزوم شواهد «موثق و اثبات‌شده» تاکید کرده است.

میگوئل رودریگز، مدیر دفتر امور قانونی کاخ سفید در نامه‌ای به قانون‌گذاران امریکا تصریح کرده است: «با در نظر گرفتن گستره این موضوع و آن چه ما از تجارب قبلی خود آموخته‌ایم، ارزیابی‌های اطلاعاتی به تنهایی کافی نیستند و فقط حقایق موثق و اثبات شده که بتوانند تا اندازه‌ای اطمینان‌دهنده باشند، روند تصمیم‌گیری ما را هدایت خواهند کرد.»

دفتر وزارت امور خارجه انگلیس نیز روز پنج‌شنبه(۲۵ آوریل) اعلام کرد، این کشور شواهد «محدود اما متقاعد‌کننده‌ای» مبنی بر به کارگیری سلاح شیمیایی در سوریه در اختیار دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس ضمن ابراز نگرانی از این موضوع‌، استفاده از سلاح شیمیایی را «جنایت جنگی» خوانده است.

این مقام انگلیسی این موضوع را «به شدت نگران‌کننده» دانسته و گفته است: «استفاده از سلاح های شیمیایی نوعی جنایت جنگی است. ما این اطلاعات را با هم‌پیمانان خود، شرکا و نیز سازمان ملل در میان می‌گذاریم و فعالانه برای دستیابی به اطلاعات بهتر و بیشتر عمل می‌کنیم.»

این در حالی است که امریکا و متحدانش، پیش از این نسبت به گزارش‌های مطرح شده مبنی بر استفاده شبه‌نظامیان سوریه از سلاح‌های شیمیایی، بی توجه بوده‌اند.

شبه‌نظامیان معارض دولت سوریه که از حمایت خارجی برخوردارند، ۱۹ مارس ۲۰۱۳ میلادی، در حمله به منطقه «خان العسل» در جنوب غرب حلب، از موشک‌های حاوی گاز سمی استفاده کردند؛ در این حمله دست کم ۲۵ نفر از جمله زنان و کودکان کشته و ۸۶ تن زخمی شدند.

بشار جعفری، سفیر سوریه در سازمان ملل، روز چهارشنبه(۲۰ مارس، ۳۰ اسفند) از سازمان ملل خواست برای تحقیقات درباره کاربرد سلاح‌های شیمیایی از سوی گروه‌های تروریستی فعال در سوریه، گروه فنی، بی‌طرف، مستقل و متخصص تشکیل دهد.

جعفری تصریح کرد، دمشق «واقعا نگران است» که دشمنان سوریه سلاح‌های شیمیایی در اختیار گروه‌های مسلح قرار دهند و سپس ادعا کنند، دولت سوریه از آن ها استفاده کرده است.

دمشق برخی از کشورهای غربی و متحدان منطقه‌ای آنان از جمله عربستان سعودی، قطر و ترکیه را به تامین بودجه و تجهیز تسلیحاتی شورشیان معارض با دولت سوریه متهم کرده و آنان را در طرح‌ها و تصمیم‌گیری‌های شبه‌نظامیان دخیل دانسته است.

سوریه از مارس ۲۰۱۱ صحنه ناآرامی بوده است. در خشونت و ناآرامی‌های این کشور بسیاری از سوری‌ها از جمله تعداد زیادی از نیروهای امنیتی و نظامی این کشور کشته شده‌اند.

برخی از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر، شورشیان مورد حمایت خارج در سوریه را به ارتکاب جنایات جنگی متهم کرده‌اند.