مسلمانان از سراسر جهان برای شرکت در مناسک حج که بزرگ‌ترین گردهمایی سالیانه در جهان به شمار می‌رود در عربستان سعودی جمع شده‌اند.

مسلمانان از سراسر جهان در شهر مکه مکرمه دور هم جمع شده‌اند تا در مناسک حج تمتع شرکت کنند و مسجد الحرام در کانون این رویداد مهم اسلامی قرار دارد.

مسجدالحرام و خانه کعبه مقدس‌ترین مکان‌های مسلمانان به شمار می‌روند و تمامی مسلمانان در هنگام نماز رو به این مکان‌های مقدس می‌ایستند.

مسلمانان، حج را یک تجربه منحصر به فرد می‌دانند که به آنها اجازه می‌دهد پیام برابری تمامی انسان‌ها را به مردم سراسر جهان انتقال دهند.

زائران مسلمان برای ادای مناسک حج به شیوه‌ای مشابه روش حضرت محمد(ص) پیامبر اسلام در ۱۴ قرن گذشته، هزاران مایل را پیموده‌اند.

تمامی زائرانی که وارد مکه می‌شوند باید پیش از آغاز مناسک اصلی حج که قرار است ۱۳ اکتبر شروع شود عمره تمتع به جا آورند.

وقتی زائران وارد مسجد الحرام می‌شوند باید ۷ دور، پیرامون خانه کعبه بچرخند و به اصطلاح طواف کنند. آنها پس از این به یاد سعی هاجر، همسر حضرت ابراهیم برای یافتن آب باید مسافت بین کوه‌های صفا و مروه را ۷ بار طی کنند. اگر چه هاجر نتوانست به آب دست بیابد اما خداوند متعال چشمه زمزم را از زمین زیر پای حضرت اسماعیل، فرزند وی جاری کرد.

مناسک حج هر ساله در یک دوره ۵ روزه از هشتم تا دوازدهم ذی‌الحجه که آخرین ماه از تقویم قمری - اسلامی به شمار می‌رود برگزار می‌شود.

بر اساس آیات قرآن کریم، به جا آوردن مناسک حج تمتع برای همه مسلمانانی که از نظر مالی و جسمی توانایی دارند یک بار در طول عمر واجب است. آموزه‌های حج نیز بسیار چشمگیر و مهم است. مسلمانان در این آیین عبادی بار دیگر به یاد می‌آورند که اساس ارتباط آنان، رنگ یا نژاد نیست بلکه تقوی و ایمان به خدا و پیامبر وی، پایه و اساس یکپارچگی مسلمانان است.