وزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت: تعطیلی دولت فدرال آمریکا موجب شد اوباما اهداف خود را در آسیا کنار بگذارد.
این روزنامه آمریکایی در مقاله ای به قلم " مکس فیشر " در اینترنت نوشت دو سال پیش، زمانی که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به آسیای جنوب شرقی سفر کرد قصد داشت نفوذ آمریکا را در آن منطقه مستحکم کند اما حوادثدر خاورمیانه مانع آن شد. اهداف اوباما برای متوازن کردن قدرت چین، بهبود اقتصاد شرق آسیا تحت نظارت آمریکا، یافتن نقشی در این گوشه از جهان که اهمیت آن رو به افزایش بود با وجود این تحولات متوقف شد.
در این هفته اوباما در نظر داشت بار دیگر برای رسیدن به اهداف خود در آسیا تلاش کند و به کشورهای جنوب شرق آسیا سفر و در اجلاس اقتصادی منطقه در بالی شرکت کند. اما باز هم مانند سال ۲۰۱۱، این تلاش ها حتی بدون آن که آغاز شود متوقف شد اما این مرتبه نه به علت مشکلات در خاورمیانه بلکه به دلیل مشکلاتی که کنگره آمریکا ایجاد کرده است.
تعطیلی دولت فدرال آمریکا به علت ناتوانی کنگره در تصویب بودجه کاخ سفید را مجبور کرد سفر رئیس جمهور را لغو کند و جاه طلبی های اوباما در آسیا یک بار دیگر کنار گذاشته شد.
البته سیاست خارجی آمریکا چیزی بیش از سفر یک هفته ای رئیس جمهور است که قطعا بیشتر سمبلیک است. اما از بسیاری جهات ارزش سمبلیک آن نیز زیاد است و به چین نشان می دهد که باید خود را با حضور طولانی مدت آمریکا در کشورهای همسایه خود تطبیق دهد و به همسایگان چین هم نشان می دهد که می توانند بر روی حمایت و رهبری آمریکا حساب کنند.
فرصت تبدیل شدن آمریکا به عنوان یک قدرت بزرگ در منطقه اقیانوسیه با لغو سفر اوباما ممکن است بسته یا دستکم کاهش یابد. بسیاری از کشورهای این منطقه تمایل دارند در مقابل تجاوزات چین مقاومت کنند اما آنها به اندازه کافی قدرتمند نیستند که بتوانند به تنهایی به این مهم دست یابند.
در ادامه این مقاله آمده است کشورهای شرق آسیا اگر بتوانند از نظر سازماندهی نیروهای خود و ایجاد توازن با چین تحت رهبری آمریکا قرار بگیرند، مقاومت در مقابل چین برای آنها بسیار آسان تر خواهد شد.
در نتیجه حضور نداشتن آمریکا در منطقه فرصتی برای چین است. به همین دلیل زمانی که کاخ سفید اعلام کرد اوباما به این سفر نمی رود و در نشست مجمع همکاری های اقتصادی آسیا اقیانوسیه شرکت نمی کند، رئیس جمهور چین چند روز زودتر از موعد وارد بالی شد.