نیروهای ارتش پس از وقوع ناآرامی نزدیک شهر کرکوک در شمال عراق که دهها کشته برجای گذاشت، با معترضان در شهر الرمادی در غرب این کشور درگیر شده است.

پلیس عراق گفت معترضان مسلح روز سه شنبه(۳ اردیبهشت) شش سرباز را کشته و یک سرباز را نزدیک الرمادی گرفتند. معترضان همچنین دو خودروی زرهی را به آتش کشیدند.

درگیری ها در الرمادی مرکز استان الانبار، ساعاتی پس از آن روی داد که در درگیری میان نیروهای امنیتی عراقی و شبه نظامیان در شهر الحویجه نزدیک کرکوک، ۲۴ نفر کشته شدند.

به گفته منابع نظامی عراق، درگیری در شهر الحویجه پس از آن شروع شد که شبه نظامیان که به یک اردوگاه نفوذ کرده بودند، به محض ورود نیروهای دولتی به این اردوگاه، به سوی آنان آتش گشودند.

وزارت دفاع عراق همچنین با انتشار بیانیه ای اعلام کرد نیروهای امنیتی پس از آن که مورد حمله قرار گرفتند، شبه نظامیان را هدف قرار دادند.

این بیانیه همچنین حاکی از آن است که نیروهای دولتی وارد این اردوگاه شده تا تعدادی از اعضای گروه شبه نظامی موسوم به «ارتش نقش بندیه» را که از این اردوگاه به عنوان مامن استفاده می‌کردند، بازداشت کنند. به دنبال این درگیری، چندین قبضه اسلحه کلاشنیکوف و مسلسل از شبه نظامیان کشف و ضبط شد.

همچنین محمد علی تمیم وزیر تحصیلات عراق به دنبال این درگیری ها از سمت خود استعفا داد.

تمیم سومین وزیر دولت عراق است که از زمان آغاز اعتراضات ضد دولتی در این کشور از سمت خود کناره گیری می‌کند. عزالدین الدوله وزیر کشاورزی و رافع العیساوی وزیر دارایی عراق در ما مارس از سمت خود کناره گیری کرده بودند.

عراق از تاریخ ۲۳ دسامبر ۲۰۱۲ و پس از بازداشت محافظان رافع العیساوی به اتهام فعالیت های تروریستی، صحنه برگزاری اعتراضات ضد دولتی است.

معترضان مدعی هستند که این بازداشت زمینه اختلافات فرقه ای داشته است و خواستار لغو قوانین ضد تروریستی در عراق هستند. این در حالی است که دولت می‌گوید تصمیم برای لغو این قوانین به تصمیم پارلمان بستگی دارد.