یکی از مقامات ارشد ارتش امریکا با طرح ادعای افزایش حضور نظامی این کشور در منطقه آسیا اقیانوسیه به عنوان فاکتور ثبات، برای برگزاری عالی ترین مذاکرات نظامی با چین در دو سال اخیر، به این کشور سفر کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز روز سه شنبه(۳ اردیبهشت) گزارش داد، ژنرال مارتین دمپسی فرمانده ستاد مشترک ارتش امریکا روز دوشنبه(۲ اردیبهشت) در کنفرانس مطبوعاتی با ژنرال فنگ فنوی از فرماندهان ارشد ارتش چین، تاکید کرد که امریکا در پی «روابطی بهتر، عمیق تر و با دوام تر» با ارتش چین براساس «ائتلاف های تاریخی و با دوام» است
.
دمپسی با اشاره به ائتلاف ارتش امریکا با کشورهای ژاپن، کره جنوبی، فیلیپین و استرالیا افزود: «ما به پیمان ها متعهد هستیم. ما ائتلاف هایی تاریخی ایجاد کرده و آنها را به رسمیت می‌شناسیم و در مواقع، اصطکاک، مسائل مثبتی میان دو کشور به شمار می‌آیند.»

دمپسی در ادامه گفت وی پیش از برگزاری کنفرانس مطبوعاتی با این ژنرال چینی گفته است که امریکا به دنبال فاکتور ایجاد ثبات در منطقه هست و غیبت امریکا در منطقه آسیا اقیانوسیه، بی ثباتی را برای این منطقه به ارمغان می‌آورد.

این در حالی است که ژنرال فنگ با تاکید بر همکاری چین و امریکا در زمینه امنیت سایبری گفت عواقب یک حمله سایبری گسترده، «ممکن است به اندازه بمب اتمی، جدی باشد.»

فنگ همچنین افزود وی تمایل دارد تا یک «مکانیسم» امنیت سایبری راه اندازه شود اما هشدار داد که پیشرفت در این حوزه ممکن است به سرعت حاصل نشود.

سفر سه روزه مارتین دمپسی به چین در حالی صورت می‌گیرد که روند رو به رشد بی اعتمادی در پی مسائل مختلف از جمله اختلاف نظر امریکا و چین درباره کره شمالی، گسترش حضور نظامی امریکا در منطقه آسیا اقیانوسیه و حضور چین در مناطق جنوبی و شرقی دریای چین در روابط پکن و واشنگتن مشهود است.