نتایج یک نظرسنجی حاکی از آن است که اکثریت مردم در منطقه امریکای لاتین معتقدند که ایران تهدیدی در منطقه خاورمیانه به شمار نمی‌آید.

در این نظرسنجی که از سوی خبرگزاری روسی ریا نووستی و از طریق مصاحبه های رو در رو در روزهای دوم تا پنجم ماه مارس ۲۰۱۳ انجام شد، در مجموع ۱۷۰۰ فرد بزرگسال از شش کشور منطقه امریکای لاتین شرکت کردند. شرکت کنندگان در این نظرسنجی از کشورهای برزیل، ونزوئلا، آرژانتین، کلمبیا، شیلی و پرو بودند.

خبرگزاری ریا نووستی نتایج این نظرسنجی را در تاریخ دوازادهم آوریل ۲۰۱۳ اعلام کرد.

از شرکت کنندگان در این نظرسنجی پرسیده شده است که آیا ایران تهدیدی برای ثبات منطقه خاورمیانه به شمار می‌آید یا خیر؟ نتایج به دست آمده حاکی از آن است که ۸۹ درصد از پاسخ دهندگان ایران را تهدیدی برای منطقه خاورمیانه به شمار نمی‌آورند. تنها ۸ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی معتقدند که ایران تهدیدی برای منطقه خاورمیانه به شمار می‌آید و سه درصد نیز در برابر این سوال، ابراز بی اطلاعی کردند.

جمهوری اسلامی ایران در سال های گذشته در تلاش برای گسترش روابط با کشورهای منطقه امریکای لاتین بوده است و توسعه روابط با کشورهای این منطقه را یکی از استراتژی های مهم سیاست خارجی خود عنوان کرده است.

گفتنی است، روند رو به رشد محبوبیت ایران در منطقه امریکای لاتین، نگرانی های زیادی برای واشنگتن به دنبال داشته است؛ امریکا این منطقه را حیاط خلوت و منطقه نفوذ سنتی خود به شمار می‌آورد.

باراک اوباما رئیس جمهور امریکا در ماه دسامبر ۲۰۱۲ قانونی برای مقابله با گسترش نفوذ ایران در منطقه امریکای لاتین امضا کرد.

این قانون که «قانون مقابله با ایران در نیم کره غربی سال ۲۰۱۲» نام داشت، از وزارت امور خارجه امریکا می‌خواهد تا در مدت ۱۸۰ روز، برنامه ای برای مقابله با روند رو به رشد حضور ایران در منطقه امریکای لاتین طراحی کند.