نخست وزیر ژاپن هشدار داده است، این کشور علیه هرگونه ورود چین به آب‌های جزایر مورد مناقشه، از «زور» استفاده خواهد کرد.

این درحالی است که گارد ساحلی ژاپن روز سه‌شنبه(۲۳ آوریل، سوم اردیبهشت) از ورود هشت کشتی دولتی چین به آب‌های مورد مناقشه در دریای شرق چین خبر داد.

گارد ساحلی چین اعلام کرد، شناورهای دولت چین حدود ساعت ۸:۰۰ صبح روز سه‌شنبه به وقت محلی به آب‌های اطراف این جزایر مورد مناقشه وارد شده‌اند.

جزایر متروکه و بدون سکنه دریای شرق چین که در ژاپن با نام «سنکاکو» و در چین «دیائویو» شناخته می‌شوند، در حال حاضر در کنترل ژاپن است، اما چین و تایوان مالکیت آن را مدعی هستند.

شینزو ابه، نخست وزیر ژاپن، روز سه‌شنبه، در پی اعلام ورود کشتی‌های چین به آب‌های جزایر مورد مناقشه در دریای شرق چین، گفت: «ما علیه هرگونه تلاش برای ورود به آب‌‎های ارضی و حرکت به ساحل این کشور، اقدامی قاطع اتخاذ خواهیم کرد.»

وی، چین را از ورود به آبهای مورد مناقشه بر حذر داشت و تاکید کرد: «بدیهی است که ما با استفاده از زور، چینی‌ها را در صورت تلاش برای ورود به ساحل، عقب برانیم.»

وزارت امور خارجه ژاپن نیز در اعتراض به ورود هشت کشتی چین به آب‌های مورد مناقشه، سفیر پکن در توکیو را فرا خواند.

همچنین گروهی از ملی‌گرایان ژاپن از اعزام نه شناور به منطقه اطراف جزایر مورد مناقشه خبر دادند.

ژاپن و چین مدت مدیدی است بر سر حاکمیت این جزایر غیر مسکونی که در نزدیکی یک مسیر مهم کشتی‌رانی واقع شده است، اختلاف دارند. این جزایر به مالکان خود امکان می‌دهد از منابع غنی نفتی، معدنی و ماهیگیری در آب‌های اطراف آنها بهره‌مند شوند.

اختلاف دیرینه میان توکیو و پکن زمانی شدت گرفت که توکیو ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۲ میلادی در راستای طرح‌های خود برای ملی کردن این مجمع الجزایر، توافق خرید سه جزیره را از مالکان خصوصی آن امضا کرد.