به گزارش روز دوشنبه این دو شهرک از ۹ ماه پیش همچنان در محاصره گروه‌های مسلح قرار دارند؛ است و راههای زمینی به این دو روستا به طور کلی قطع شده است و مسیر امداد و کمک رسانی هوایی نیز در تیررس افراد مسلح در حومه حلب قرار دارد.
منابع رسانه‌ای سوری تأکید کردند، گلوله باران و حمله به شهرک‌های " نبل " و " الزهراء " به طور تقریبا روزانه ادامه دارد ولی با این وجود ساکنان این دو شهرک دربرابر مطالبات افراد مسلح تسلیم نمی‌شوند.
بر اساس این گزارش، محاصره این دو شهرک از سوی گروه‌های مسلح و قطع بودن آب و برق و کمبود خدمات درمانی و بهداشتی باعثترس و نگرانی اهالی از شیوع بیماریهای واگیر دار شده است.
رسانه‌های سوری تأکید کردند اخیرا نوعی بیماری شیوع پیدا کرده که به دلیل کمبود شدید خدمات بهداشتی و آب آشامیدنی، از نوعی حشرات خاص به انسان منتقل می شود.
این بیماری، نوعی بیماری عفونی انگلی است که عامل آن تک یاخته ای از جنس لیشمانیا می باشد وبیماری قابل انتقال بین انسان و حیوان است و از طریق نیش پشه خاکی‌ آلوده منتقل می شود.
درمانگاه‌ها و مراکز پزشکی در این دوشهر در تلاشند مردم را درباره خطر این بیماری آگاه کنند. مدیر یکی از درمانگاهها با اشاره به نبود درمان لازم برای این بیماری تاکید می کند که دوره درمانی این بیماری طولانی مدت است، و داروهای ویژه این بیماری با توجه به این محاصره شدید، درداروخانه ها وجود ندارد.