مادر دو مظنون بمب‌گذاری در مسابقه دوی ماراتن بوستون می‌گوید، پسران وی قربانی یک «توطئه» شده‌اند و پسر بزرگ‌تر وی حدود ۵ سال تحت نظارت پلیس فدرال امریکا قرار داشته است.

تامرلن تزارنایف، مظنون ۲۶ ساله این بمب‌گذاری‌ها، روز جمعه در بیمارستانی در بوستون به دلیل شدت جراحات وارده در پی یک تعقیب و گریز و تبادل آتش با پلیس جان باخت.

جوهر، برادر ۱۹ ساله وی ۱۹ آوریل در جریان یک عملیات دستگیری در شهر وسترتاون دستگیر شد.

زوبیدات تزارنایف، مادر این دو مظنون در یک مصاحبه تلفنی با شبکه انگلیسی زبان راشا تودی گفت: «وی(تارملان) حدود ۳ تا ۵ سال تحت کنترل اف‌بی‌آی بود.»

زوبیدات که ساکن مخاچ‌قلعه پایتخت جمهوری خودمختار داغستان در روسیه است، افزود: «آنها می‌دانستند پسر من چه کاری می‌کند. آنها می‌دانستد که او در شبکه اینترنت به چه سایت‌هایی سر می‌زند.»

مادر این دو مظنون گفت، افسران اف‌بی‌آی به وی گفتند که تامرلن «یک رهبر به شدت تندرو است و آنها از وی می‌ترسند.»

وی تصریح کرد: «آنها به من گفتند همه اطلاعاتی که وی(تامرلان) به دست می‌آورد از سایت‌های افراطی است» و افزود، پلیس پسر وی را «در هر قدمی که بر می‌داشت»، زیر نظر داشت «و اکنون آنها می‌گویند که این یک اقدام تروریستی است! این حرف به هیچ وجه حقیقت ندارد. پسران من بی‌گناه هستند.»

زبیدات خاطر نشان کرد: «شنیدن چنین چیزی بسیار بسیار سخت است. و به عنوان یک مادر چیزی که می‌توانم بگویم این است که من کاملا و ۱۰۰ درصد اطمینان دارم که این یک پاپوش است.»

وی افزود: «دو پسر من حقیقتا بی‌گناه هستند و می‌دانم هیچ کدام از آنها هرگز در مورد چیزی که آنها اکنون در مورد آن حرف می‌زنند، صحبت نکرده‌اند» و خطاب به پسر جوانتر خود گفت «زندگی خود را نجات بده و حقیقت را بگو؛ بگو که هیچ کاری انجام نداده‌ای و این یک پاپوش است.»

پلیس فدرال امریکا همچنین تایید کرد که افسران آن در سال ۲۰۱۱ به درخواست یک دولت خارجی با تامرلن مصاحبه‌کرده‌اند. اف‌بی‌ای نام این دولت خارجی را فاش نکرد. پلیس فدرال امریکا همچنین افزود، مقامات آن در جریان مصاحبه به «هیچ گونه فعالیت تروریستی داخلی یا خارجی پی نبردند.»

خانم تزارنایف افزود که وی و همسرش به دلیل فعالیت‌های فزاینده نظارتی پلیس امریکا و شدت عمل آنها در قبال خارجیان بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر، ناامید شدند و به روسیه بازگشتند.

آنزور، پدر این دو پسر نیز ضمن بازگو کردن اظهارات همسر خود، گفت برای فرزندانش پاپوش درست کرده‌اند.

وی در مصاحبه با شبکه یک روسیه گفت: «من اعتقاد ندارم که پسرانم می‌توانستند این اقدام تروریستی را طراحی و سازماندهی کنند زیرا آنها می‌دانستند که زیر نظر آژانس‌های امنیت ملی امریکا هستند.»

آنزور افزود: «آنها(آژانس‌های امنیتی) می‌گفتند که ما می‌دانیم که شما چه می‌خورید و در اینترنت چه می‌خوانید.»

بر پایه این گزارش، این دو برادر از مظنونین اصلی انفجارهای بوستون در ۱۵ آوریل هستند. این انفجارها سه کشته و بیش از ۱۷۰ زخمی بر جای گذاشت.

این دو همچنین متهم هستند که یک افسر پلیس را ۱۸ آوریل در محوطه موسسه فناوری ماساچوست(ام‌آی‌تی) کشته‌اند.

پلیس می‌گوید، این دو برادر ۱۹ آوریل زمانی که با نیروهای اجرای قانون در حومه بوستون وارد درگیری شدند، مواد منفجره و سلاح گرم دراختیار داشتند. مقامات می‌گویند، مظنونین در حال فرار از نیروهای پلیس، از یک خودروی سرقت شده به سوی مامورین مواد منفجره پرتاب کردند.