پکن ضمن انتقاد از امریکا به دلیل تحریف وضعیت حقوق بشر در چین، گفت واشنگتن چشمان خود را به روی کارنامه حقوق بشری خود بسته و دیگر کشورها را متهم به نقض حقوق می‌کند.

اداره اطلاع رسانی شورای ملی یا کابینه چین در گزارشی که روز یک شنبه(۱ اردیبهشت، ۲۱ آوریل) منتشر شد، اعلام کرد، ارتش امریکا در جریان عملیات‌های خود در سراسر جهان، حقوق بشر را در سطح بین المللی به شکل بارزی نقض کرده است و اعانه‌های سیاسی در امریکا نیز تلاش‌ها برای ارتقای دموکراسی در این کشور را بی‌اثر کرده است.

در این گزارش که عنوان آن «کارنامه حقوق بشر امریکا در سال ۲۰۱۲» است، به خشونت‌های ناشی از استفاده از سلاح گرم در امریکا اشاره شده و آن را نمونه دیگری از نقض حقوق بشر در این کشور توصیف کرده است. بر اساس این گزارش، خشونت ناشی از سلاح گرم همچنان تهدیدی عمده برای جان و امنیت مردم معمولی امریکاست.

در این گزارش همچنین به کاهش مشارکت مردمی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ امریکا اشاره شده و در آن آمده است، دولت امریکا همچنان به طور مداوم بر مردم این کشور نظارت می‌کند و اعطای اعانه‌های سیاسی به گروه‌های انتخاباتی تاثیری عمده روی سیاست‌های امریکا دارد.

وزارت امور خارجه امریکا در گزارش سالانه حقوق بشر خود، کشورهایی مانند ایران، روسیه و ونزوئلا را به سرکوب فعالیت‌های حقوق بشری متهم کرد.

امریکا همچنین از دولت‌های مصر، بنگلادش و چین به دلیل «اعمال محدودیت‌های گسترده بر سازمان‌هایی که از خارج پول می‌گیرند» و همچنین «قتل، اذیت و آزار و دستگیری فعالان سیاسی، حقوق بشر و کارگری» انتقاد کرد. ‌

اتهامات واشنگتن در حالی مطرح شده‌اند که شورای حقوق بشر سازمان ملل در چندین گزارش، امریکا را به تخلاف جدی در زمینه حقوق بشر از جمله حملات پهپادی واشنگتن در کشورهای مختلف متهم کرد.

این سازمان بین المللی همچنین امریکا را به دلیل موارد نقض حقوق بشر در زندان‌های گوانتانامو و ابوغریب محکوم کرد.