براساس گزارش‌ها، کره شمالی، باهدف تشدید تنش در شبه‌جزیره کره، بار دیگر دو پرتاب‌گر موشک به سواحل شرقی این کشور منتقل کرده است.

این انتقال به این دلیل انجام شده است که پیونگ یانگ، به نظر می‌رسد که برای انجام یک ازمایش موشکی در سواحل شرقی خود آماده می‌شود.

به گزارش روز یک‌شنبه " یونهاپ "، خبرگزاری رسمی کره جنوبی، به نقل از یک مقام ارشد این کشور، ارتش کره شمالی در هفته گذشته نیز دو پرتاب‌گر موشک را که گفته می‌شود، پرتاب‌گر موشک‌های اسکاد است، به " هامگیونگ جنوبی " در شمال شرقی این کشور منتقل کرده است.

سئول و واشنگتن که از نزدیک این نقل و انتقال‌ها را نظارت می‌کنند، گفته‌اند: «ما کشف کرده‌ایم که کره شمالی بعد از ۱۶ آوریل، دو دستگاه " تی ای ال " یا وسیله پرتاب کننده موشک دیگر به سواحل شرقی منتقل کرده است.»

پیش از این، گزارش شده بود که کره شمالی، هفت پرتاب‌کننده موشک به سواحل شرقی در روبروی دریای شرق که ژاپن آن را دریای ژاپن می‌نامد، منتقل کرده است.

شبه‌جزیره کره، پس از برگزاری مانور مشترک امریکا و کره جنوبی و نمایش بمب‌افکن‌های هسته‌ای مدل B۵۲ امریکایی و B۲ در یک چرخه تشدید تهدید‌های لفظی نظامی قرار گرفته است.

پیونگ یانگ گفته است که ارتش این کشور، می‌بایست برای حمله به همه پادگان‌های امریکا در آسیا و اقیانوس آرام از جمله سرزمینه اصلی امریکا و جزایر هاوایی و گوام آماده شود.

در ۱۵ آوریل، جان کری، وزیر خارجه امریکا، گفت که اگر پیونگ یانگ گام‌های مثبتی برای احترام به تعهدات بین‌المللی بردارد، واشنگتن، باب مذاکره با کره شمالی را باز خواهد کرد.

در روز شنبه، کره شمالی، خواسته واشنگتن برای گفتگو با پیونگ یانگ را یک تلاش برای خلع سلاح یک جانبه کره شمالی توصیف کرد و گفت که برنامه‌های هسته‌ای خود را تا زمانی که همه جهان خلع سلاح هسته‌ای شود، ادامه خواهد داد.

کره شمالی از امریکا و کره جنوبی خواسته است که فورا مانورهای نظامی خود را متوقف کنند و همچنین خواستار لغو تحریم‌های سازمان به عنوان پیش شرط مذاکرات برای کاهش تنش شده است.