به گفته یک مقام سوری، مقامات اردنی برای پناهندگانی که در اردوگاه " زعتری " هستند و قصد بازگشت به سوریه دارند، مانع‌تراشی می‌کنند.

روز شنبه، یک مقام سوریه به خبرگزاری سانا گفته است که مقامات اردنی کارت شناسایی پناهندگان اردوگاه زعتری را که در ده کیلومتری شرق مفرق در شمال اردن، گرفته‌اند تا مانع آن‌ها برای بازگشت به سوریه شوند.

این مقامات می‌گویند که حدود پنج هزار نفر موفق به عبور غیرقانونی از مرز شده‌اند.

تعدادی از پناهندگان که این اردوگاه را ترک کرده‌اند، از اردن به دلیل مصادره کمک‌های بشردوستانه ارائه شده به آن‌ها انتقاد می‌کنند و می‌گویند که سوری‌ها باید ۲۰۰ دلار به نیروهای پلیس بپردازند تا به آن‌ها اجازه داده شود که اردوگاه را ترک کنند.

یک روز پیش از اظهارات مقام سوری، پس از این که پلیس اردن یک گروه از سوری‌ها را که تلاش می‌کردند از این اردوگاه محصور شده فرار کنند، بازداشت کرد، پناهندگان با نیروهای پلیس درگیر شدند و پلیس نیز به سمت آن‌ها گاز اشک‌اور پرتاب کرد. این اقدام پلیس منجر به مجروح شدن ۵ نفر از پناهندگان اردوگاه زعتری شد.

سوریه از ماه مارس ۲۰۱۱، ناآرامی‌های گسترده‌ای را تجربه می‌کند. تعداد زیادی از مردم از جمله تعدادی از نیروهای ارتش و نیروهای امنیتی در این خشونت‌ها کشته شده‌اند.

دولت سوریه می‌گوید که این هرج و مرج از خارج کشور هدایت می‌شود و گزارش‌های بسیار زیادی وجود دارد که تعداد زیادی از شبه‌نظامیان از اتباع خارجی هستند.

دمشق می‌گوید که غرب و متحدان منطقه‌ای آن از جمله قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه‌نظامیان حمایت می‌کنند.