وزیر خارجه لبنان می‌گوید بیروت قصد دارد به علت حمله مرگبار اخیر از سوی شورشیان برخوردار از حمایت خارجی در سوریه به خاک این کشور به اتحادیه عرب شکایت کند.

عدنان منصور روز جمعه(۳۰ فروردین) تاکید کرد اوضاع امنیتی در لبنان به علت تداوم خشونت‌ها در مرز این کشور در حال وخیم شدن است.

وی افزود: «امنیت و ثبات در لبنان مورد تهدید قرار گرفته است. ما در حال تنظیم یادداشتی درباره خشونت‌های موجود در مرزهای خود هستیم تا آن را به اتحادیه عرب تقدیم کنیم. هفته گذشته ۲ شهروند لبنانی در اثر شلیک نیروهای مسلح مخالف سوریه جان خود را از دست دادند.»

وزیر خارجه لبنان خاطرنشان کرد: «مخالفان مسلح(سوری) ضمن پذیرفتن مسئولیت این حمله وعده داده‌اند در آینده حملات بیشتری از این دست را اجرا کنند. بنابراین ما با این اقدام به اتحادیه عرب اعلام می‌کنیم که باید مسئولیت این موضوع را به طور کامل به عهده بگیرد.»

منصور از حمایت و پشتیبانی اتحادیه عرب از شورشیان سوریه نیز انتقاد کرد.

وی همچنین تاکید کرد با توجه به تداوم بی‌وقفه خشونت‌ها در سوریه تعداد آوارگان سوری در لبنان رو به افزایش است.

سوریه از اواسط ماه مارس ۲۰۱۱ صحنه ناآرامی بوده است. شمار زیادی از مردم این کشور از جمله تعداد زیادی از نیروهای امنیتی در این خشونت‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

دولت سوریه می‌گوید، این ناآرامی‌ها از خارج از کشور کنترل و هدایت می‌شود و گزارش‌های موجود نیز حاکی از آن است که شمار زیادی از شورشیان اتباع خارجی هستند.

تعدادی از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر، شورشیان برخوردار از حمایت خارجی در سوریه را به ارتکاب جنایات جنگی متهم کرده‌اند.

رئیس جمهور سوریه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ترکیه که اخیرا پخش شد هشدار داد اگر شورشیانی که با دولت دمشق می‌جنگند قدرت را در این کشور به دست بگیرند می‌توانند برای چند دهه کل منطقه خاورمیانه را به بی‌ثباتی بکشانند.

بشار اسد افزود: «اگر ناآرامی در سوریه به تجزیه این کشور منجر شود یا نیروهای تروریستی کنترل آن را در دست بگیرند این مساله به طور قطع به کشورهای همجوار نیز سرایت می‌کند و تاثیری دومینو وار بر کل منطقه خاورمیانه و فراتر از آن خواهد گذاشت.»