سازمان دیده بان حقوق بشر تاکید کرد که مسئولان برگزار کننده مسابقات بین المللی فرمول یک در بحرین اقداماتی را برای مقابله با موارد نقض حقوق بشر انجام نداده اند و چشم خود را به روی این موارد نقض حقوق بشر بسته اند.
یک معترض سال گذشته در جریان تظاهرات همزمان با برگزاری مسابقات فرمول یک در بحرین به شهادت رسید و از چندی پیش نیز این کشور شاهد اعتراضات گسترده مردمی است که در جریان آن شماری شهید یا زخمی و یا بازداشت شده اند.
سازمان دیده بان حقوق بشر تاکید کرد: دستگاه امنیتی بحرین اخیرا به خانه های مناطق مجاور محل برگزاری مسابقات اتومبیل رانی فرمول یک یورش برده و دست به بازداشت های ظالمانه و خودسرانه زده و شخصیت های مخالف را بازداشت کرده است.
" ساره لیا ویتسن " مدیر اجرایی بخش خاورمیانه سازمان دیده بان حقوق بشر گفت: این مسابقات، به مناسبتی برای بیان خشم مردمی تبدیل شده است و همزمان با این مسابقات، موارد رو به افزایش نقض حقوق تظاهرات کنندگان وجود دارد.
وی از مسئولان برگزاری مسابقات خواست تا به درد و رنج انسانی در بحرین توجه کنند. ویتسن تاکید کرد که سرکوبگری(رژیم بحرین علیه مردم) چهره فعالیت ورزشی آنها را خدشه دار کرده است.
وی گفت: بحرین عملا اقدامات خود برای مقبله با تظاهرات را با نزدیک شدن زمان برگزاری مسابقات فرمول یک تشدید کرده است و به نظر می رسد که برگزار کنندگان مسابقات ترجیح می دهند که مثل کبک سر خود را در برف کنند، درحالی که سرکوبگری به خاطر مسابقات در جریان است.
ویتسن تاکید کرد: مسئولان بحرینی به طور منظم به زندانی کردن تظاهرات کنندگان مسالمت جو و مدافعان حقوق بشر متوسل می شوند و از زور و گاهی اقدامات کشنده علیه تظاهرات کنندگان به کار می برند و همچنین مسئولان در تحقیقات و پیگرد قضایی مسئولان بلندپایه ای که مسئول موارد گسترده نقض حقوق بشر هستند، ناکام مانده اند.