سازمان ملل می‌گوید که حدود هفت میلیون نفر از مردم سوریه، نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند، در حالی که ادامه خشونت‌ها در این کشور عربی، همچنان تلفات می‌گیرد.

" والری آموس "، هماهنگ‌کننده دبیر کل سازمان ملل در امور بشردوستانه‌و کمک‌رسانی اضطرای به پناهندگان در سوریه، روز پنج‌شنبه به شورای امنیت گفت: «این نیازها باسرعت در حال افزایش است و در مناطق تحت کنترل مخالفان و مناطق درگیری بسیار شدیدتر است.»

آموس در ادامه افزود که شش میلیون و هشتصد هزار نفر از جمعیت بیست میلیون و هشتصد هزار نفری سوریه به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

این مقام سازمان ملل در ادامه تاکید کرد که حدود چهارمیلیون و دویست و پنجاه هزار نفر از مردم در داخل سوریه آواره شده‌اند و حدود یک میلیون و سیصد هزار نفر نیز به کشورهای همسایه پناه برده‌اند.

در همین حال، " آنتونیو گوته‌رز "، کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، نیز به شورای امنیت گفته است که تعداد پناهندگان تا پایان سال ۲۰۱۳، از سه میلیون و پانصد هزار نفر تجاوز خواهند کرد.

شورای امنیت سازمان ملل نیز با انتشار بیانیه‌ای از همه گروه‌ها خواسته است که در مورد راه‌های امن، آزاد و مطمئن برای رساندن کمک‌های سازمان‌ها به نیازمندان در سراسر سوریه تضمین دهند.

تعدادی از مردم از جمله تعداد زیادی از نیروهای امنیتی و ارتش از زمان آغاز خشونت‌ها در سوریه از ماه مارس ۲۰۱۱، در این آشوب‌ها کشته شده‌اند. دمشق بارها خواستار مذاکره برای پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه شده است.

در ۱۴ آوریل، " وائل الحلقی "، نخست وزیر سوریه از همه مردم سوریه خواست تا برای پیدا کردن راه خروج این کشور از بحران، در گفتگوهای ملی حضور داشته باشند.

" بشار اسد "، رئیس جمهوری سوریه نیز یک فرمان عفو عمومی برای جنایات مرتکب شده در این کشور تا قبل از ۱۶ آوریل سال ۲۰۱۳، صادر کرده است.