از ابتدای بحران مالی غرب، تعداد بانک‌های ورشکسته غربی به ۱۲۳ بانک رسیده است.

به نقل از رویترز، وضعیت بانک‌های غربی از حدود ۵ سال پیش یعنی از سال ۲۰۰۸ میلادی تاکنون، بعد از آن که نخستین بانک غربی یعنی بانک آمریکایی " برادران لِمان " اعلام ورشکستگی کرد، موسسات مالی و اعتباری و نیز بانک‌های قابل ملاحظه‌ای یا به بانک‌ها و موسسات کوچک‌تر تجزیه شدند یا سهامشان فروخته شد و یا حتی به تعطیلی کشیده شدند.

بر همین اساس باید بگوییم که تنها طی سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ میلادی، تعداد بانک‌های منحل شده در آمریکا و کشورهای عضو منطقه یورو به ترتیب ۵۳ و ۷۰ موسسه مالی یا بانک بوده است.

تعطیلی این بانک‌ها البته با یکسری واکنش‌های زنجیره‌ای خطرناک(برای اقتصاد غرب) نیز همراه شد که فقط در کشورهای عضو اتحادیه اروپا بحران بانکی که از ناحیه تضامین بانکی و سرمایه‌های شخصی بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ بوجود آمد بالغ بر ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو برآورد شده است.

پروفسور " مارتین هِلمیش " از دانشکده مسائل مالی فرانکفورت در مورد لزوم اجرای مقررات جدید بانکی گفت: تدوین و اجرای مقررات جدید باید نظام مالی را پایدارتر و تامین سرمایه را برای بازارهای سرمایه با ثبات‌تر کند.

وی در واکنش به این مساله که اما به اعتقاد برخی تحلیلگران مسائل مالی، ریسک‌های بانکی همچنان پنهان مانده‌اند، اظهار داشت: شما می‌دانید که نشان دادن تراز فعالیت‌های بانکی، کار پیچیده‌ای است. در واقع هر قدر ریسک‌های بانکی بیشتر می‌شوند، یافتن راه حل نیز به برنامه ریزی‌های دقیق‌تری وابسته می‌شود.