تحلیلگر سیاسی گفته است امریکا با نقض حقوق بشر در زندان گوانتانامو در واقع برای خود به عنوان یک قلدر جهانی اعتبار کسب می‌کند.

مارک میسون، مفسر و فعال سیاسی روز چهارشنبه(۲۸ فروردین) در مصاحبه با پرس تی‌وی تاکید کرد: «بنابراین ما در این‌جا(گوانتانامو) با موارد عجیبی از نقض حقوق بشر مواجهیم اما این یک زندان نمایشی است. دولت امریکا یک قلدر جهانی است که باید برای خود نوعی اعتبار ایجاد کند.»

میسون با اشاره به موارد بی‌شمار نقض حقوق بشر در زندان گوانتانامو از جمله بازداشت زندانیان بدون اتهامات رسمی و تغذیه اجباری زندانیانی که در اعتصاب غذا به سر می‌برند، شرایط این زندانیان را «واقعا وخیم و خطرناک» توصیف کرد.

وی افزود: «امریکا در حال حاضر اذعان می‌کند که به ۱۱ زندانی در شرایط اورژانسی به زور غذا داده است و برای زنده ماندن این افراد از طریق قرار دادن لوله‌هایی در بینی آن‌ها به زور آن‌ها را تغذیه کرده است.»

میسون خاطرنشان کرد هم اکنون ۱۶۶ زندانی در گوانتانامو به سر می‌برند در حالی که فقط ۶ نفر از آنان جرمی مرتکب شده‌اند.

وی افزود امریکا در قبال زندانیان گوانتانامو «واقعا بی‌رحمانه» عمل می‌کند تا آنان را به عنوان یک مثال و نمونه معرفی کند.

سمیر ناجی الحسن مقبل از زندانیان اعتصاب غذا کننده در گوانتانامو روش‌های تغذیه اجباری توسط کارکنان این زندان را دردناک و اهانت آمیز خواند و اعلام کرد «زندان گوانتانامو در حال» نابود کردن وی است.

به گفته مقبل وی بدون این‌که به ارتکاب جرمی متهم شده باشد «۱۱ سال و ۳ ماه است» در این زندان بدنام ارتش امریکا به سر می‌برد و هیچ‌گاه محاکمه نشده است.

زندانیان زندان گوانتانامو در اعتراض به بازداشت نامحدود خود بدون تفهیم اتهام دست به اعتصاب غذا زدند. آن‌ها همچنین خواهان پایان یافتن بازرسی سرزده از سلول‌ها و وسایل شخصی خود هستند.