یک تحلیل‌گر امریکاییگفت، واشنگتن و بانک‌های عمده در نیویورک مسئول افزایش تولید تریاک در افغانستان هستند.

استفن لندمن، نویسنده و مجری رادیو روز سه شنبه(۲۷ فروردین، ۱۶ آوریل) گفت: «واشنگتن(در قبال افزایش تولید تریاک در افغانستان) مسئول است؛ بانک‌های بزرگ در نیویورک و وال استریت مسئول هستند. دولت امریکا با آنها توطئه می‌کند و بانک‌ها وجوه به دست آمده از تجارت تریاک را پولشویی می‌کنند. این امریکا بود که مزارع خشخاش را دوباره در افغانستان ایجاد کرد.»

سازمان ملل متحد روز دوشنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد، کشت خشخاش برای سومین سال متوالی در کشور افغانستان افزایش پیدا کرده است.

در گزارش سازمان ملل همچنین آمده است، «پیش بینی می‌شود مناطق جنوبی افغانستان در سال ۲۰۱۳ نیز همچنان به عنوان بزرگترین منطقه تولید کننده تریاک باقی بمانند. همچنین پیش بینی می‌شود کشت خشخاش در هلمند و قندهار که دو ولایت عمده تولید تریاک هستند، افزایش پیدا کرده و همچنین هلمند مانند گذشته تبدیل به ولایتی شود که بیشترین میزان تریاک را در کشور افغانستان تولید می‌کند.»

شایان ذکر است، نیروهای تحت امر امریکا طی سال‌های گذشته عمدتا در بخش‌های جنوبی کشور افغانستان مستقر بوده‌اند.

لندمن در ادامه گفت: «سازمان اطلاعات مرکزی امریکا(سیا) نیز در این مسئله نقش دارد. این سازمان از پول بدست آمده از تجارت مواد مخدر برای تامین سرمایه عملیات خود استفاده می‌کند. این بخش پنهان و گزارش نشده تجارت هروئین و مواد مخدر است و طالبان هیچ نقشی در تولید افزایش تریاک دارد.»

این تحلیل‌گر سیاسی خاطر نشان کرد: «بیشتر پول بدست آمده از تجارت مواد مخدر از کشور افغانستان خارج می‌شود و به دست بانک‌های بزرگ می‌رسد تا پولشویی کنند.»

لندمن در رابطه با نزدیک شدن تاریخ خروج نیروهای خارجی از افغانستان گفت: «امریکایی‌ها به افغانستان آمدند تا در این کشور بمانند. تا زمانی که کشت خشخاش ادامه داشته باشد و امریکایی‌ها کنترل افغانستان را در دست داشته باشند، آنها در این کشور باقی خواهند ماند. و این مردم عادی افغانستان و دیگر مردم جهان هستند که بیش از همه از این فرایند آسیب خواهند دید.»

گفتنی است ۷۵ درصد هروئین جهان در سال گذشته میلادی در کشور افغانستان تولید شد. پیش بینی می‌شود، این رقم در سال جاری میلادی به دلیل افزایش کشت خشخاش به ۹۰ درصد برسد. هروئین یکی از مشتقات تریاک است.